Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rezydencja magnacka odzyskała blask

Drukuj
Opublikowano: 18 wrzesień 2014

ZamekInternetowy portal turystyczny "Polska Niezwykła" pisze: „Szydłowiecki zamek jest jedną z największych atrakcji południowej części województwa mazowieckiego, którą warto zobaczyć podczas weekendowych podróży rodzinnych.”

Renesansowa rezydencja magnacka miała swoje lepsze i gorsze czasy. Jej historia jest bogata i nie brakuje w niej intrygujących legend. Współcześnie szydłowiecki zamek to miejsce lubiane przez mieszkańców i chętnie odwiedzane przez turystów. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy zostało wyłączone ze sfery publicznej, aby teraz powrócić niezwykle odmienione. Obecnie, dzięki kompleksowej rewitalizacji zamek cieszy swą okazałością.

Ekipy remontowe wzorowo wywiązały się ze swoich zadań i zakończyły prace zgodnie z harmonogramem. Zamek wypiękniał zewnątrz i wewnątrz. W całym budynku została wymieniona instalacja elektryczna. W pomieszczeniach położono nowe tynki i je pomalowano. Odrestaurowywano parkiety. Przeprowadzono prace rekonstrukcyjne detali kamiennych, kasetonowych sufitów i fragmentów malowideł ściennych. Zamontowano nowe okna oraz dwie windy osobowe. Wymieniono poszycie dachowe na czerwone dachówki typu „mnich mniszka”, które doskonale kontrastują z odnowioną elewacją zewnętrzną zamku w kolorze starej bieli. Do tego pięknie wyeksponowana loggia – jeden z najstarszych przykładów, zaczerpniętej z Włoch, architektury na ziemiach polskich i odnowiona nawierzchnia dziedzińca wprost zachwycają.

Zamek cudownie wygląda w promieniach słońca. A teraz, dzięki zamontowaniu iluminacji świetlnej równie doskonale prezentuje się nocą.

Spektakularną metamorfozę przeszedł także otaczający zamek Park Radziwiłłowski, gdzie zostały wytyczone nowe alejki spacerowe wykonane z szydłowieckiego piaskowca, wybudowano kamienne mostki ze stylowymi balustradami oraz ustawiono lampy oświetleniowe. Zieleń parkowa została uporządkowana, ustawiono nowe ławeczki. W parku powstał również plac zabaw dla dzieci.

Prace zostały przeprowadzone w ramach projektu kluczowego pn. „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach priorytetu V „Wzmocnienie roli miast w rozwoju regionu”, działania 5.2 „Rewitalizacja miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007- 2013.

{phocagallery view=category|categoryid=929|limitstart=0|limitcount=16}

RPO WM