Ułatwienia dostępu

Skip to main content

O Szydłowcu

Szydłowiec znajduje się w południowej część województwa mazowieckiego w powiecie szydłowieckim. Gmina ma powierzchnie 13 815 ha. Miasto liczy niemal 12 tys. mieszkańców, zaś całą gminę składającą się z miasta i 22 sołectw zamieszkuje ponad 19 tys osób. Szydłowiec to miasto o ponad 600 letniej historii i bogatej tradycji rzemieślniczej w szczególności w zakresie wydobycia i obróbki piaskowca – który stanowi lokalne bogactwo.

Szydłowiec jest bardzo dogodnie zlokalizowany, położony jest w odległości 120 km od Warszawy przy trasie europejskiej E77. Sieć komunikacyjną uzupełnia droga wojewódzka nr 727 oraz drogi gminne i powiatowe. W odległości 30 km znajduje się Port Lotniczy Radom – Sadków, zaś Lotnisko Chopina w Warszawie oddalone jest o 130 km. W bliskim sąsiedztwie przebiega linia kolejowa nr 8 relacji Warszawa - Kraków oraz usytuowana jest stacja kolejowa Szydłowiec (3 km od terenów inwestycyjnych).

W 2017 r. ukończono budowę drogi ekspresowej S7, która w znaczny sposób usprawniła komunikację w relacji Warszawa – Kraków. W rejonie Szydłowca zlokalizowane są 3 węzły komunikacyjne.

Gmina Szydłowiec to miejsce z dużym potencjałem turystycznym. Zabytki w połączeniu z pięknem otaczającej je natury oraz bogata baza noclegowa, stanowią atrakcyjny cel dla osób ceniących zwiedzanie miejsc o pasjonującej historii jak i tych, którzy chcą aktywnie spędzić swój wolny czas. Szydłowiec to tradycja wydobywania i obróbki lokalnego bogactwa jakim jest szydłowiecki piaskowiec. Kamieniarstwo to także prężnie działający sektor lokalnej przedsiębiorczości.

Na terenie Szydłowca funkcjonuje podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, która obecnie zagospodarowana jest w ok. 80%.

W sąsiedztwie dzielnicy przemysłowej funkcjonuje Inkubator Przedsiębiorczości oraz Centrum Obsługi Inwestora.