Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Chór Miasta Szydłowca "Gaudium Canti" uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego

images/stories/2023/chorduze.jpg#joomlaImage://local-images/stories/2023/chorduze.jpg?width=1000&height=700

W poniedziałek 27 listopada 2023 odbyła się 24. Gala Wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach. Kapituła konkursu wyłoniła 10 zwycięzców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna promuje region w kraju i za granicą. Wśród laureatów nagrody znalazł się Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego to wyróżnienie kierowane do ludzi aktywnych społecznie, angażujących się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, służące rozwojowi i promocji regionu. Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat docenia działania na rzecz wspólnoty mazowieckiej, wspiera niepospolite pomysły i twórcze inicjatywy, które są wyrazem pasji oraz potrzeby serca.

W tej edycji w gronie 10 laureatów tej wyjątkowej Nagrody znalazł się Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”. Nagrodę na ręce Pani Marzanny Olszewskiej – prezeski chóru oraz dyrygentki – Pani Danuty Klepaczewskiej, złożyli Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik oraz członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Janina Ewa Orzełowska. Po otrzymaniu statuetki głos zabrali prezeska chóru oraz Burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Po przemowach chór zaprezentował fragment swojego repertuaru i zaśpiewał „Tańczmy ochoczo”  Hansa L. Hassler’a oraz „Niedaleko Warszawy” – przyśpiewkę ludową z terenów Mazowsza.

Niezwykła pasja i talent szydłowieckiego chóru zostały docenione i otrzymały Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas wczorajszej gali wręczenia nagród. To zaszczytne wyróżnienie potwierdza wyjątkową rolę chóru w kulturze muzycznej naszego regionu.

Chór Miasta Szydłowca "Gaudium Canti" nie tylko przynosi radość swoim członkom, lecz także wzbogaca życie kulturalne naszej społeczności lokalnej, przyczyniając się do jej piękna. Praca, poświęcenie i artystyczna doskonałość chóru zasługują na najwyższe uznanie.

Gratulujemy serdecznie z okazji tego zaszczytnego wyróżnienia. Niech Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego będzie dla chórzystów nie tylko dowodem uznania, ale także dodatkową inspiracją do dalszego rozwoju i doskonalenia sztuki chóralnej.

Życzymy Wam dalszych sukcesów, nowych artystycznych osiągnięć oraz wielu wzruszających chwil podczas wspólnego muzykowania.

Nie jest to pierwsza Nagroda Marszałka przyznana szydłowiakom. W zeszłym roku tę samą nagrodę odebrał Zespół Teatralno–Wokalny „Fantazja”.

Chór „Gaudium Canti” powstał w 1999 r. przy Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek. Aktualnie jest to 3-głosowy kameralny zespół skupiający ok. 15 pań, których łączy chęć wspólnego spędzania czasu z muzyką. Repertuar chóru obejmuje: muzykę sakralną, tradycyjne kolędy i pastorałki, pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata, pieśni narodowe i patriotyczne, pieśni ludowe, muzykę współczesną oraz utwory popularne i poetyckie. Chór jest otwarty na nowych członków. Jeśli jesteście zainteresowani, to Chór zaprasza na próbę we wtorki i czwartki o godz. 18:30 do szydłowieckiego zamku – do Sali kameralnej.

Zdjęcia: Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek