Ułatwienia dostępu

Skip to main content

X Szydłowieckie Zygmunty

Drukuj
Opublikowano: 05 maj 2012

Szydłowieckie ZygmuntyJubileuszowe święto miasta - X Szydłowieckie Zygmunty zapiszą się w historii naszej Małej Ojczyzny jako bardzo radosny i entuzjastyczny dzień, który połączył w sobie dwa aspekty – religijny i społeczny, bowiem wtedy odbył się odpust parafialny, a czas spędzony na szydłowieckim rynku skutecznie uatrakcyjniały występy artystyczne i konkursy z nagrodami.

2 maja 2012 roku wszystko sprzyjało dobrej zabawie: piękna pogoda, kolorowe stragany, dobra muzyka i serdeczne nastroje. Z wyjątkowej atmosfery jaka towarzyszyła szydłowieckiemu świętu miasta tłumnie korzystali mieszkańcy, a także licznie przybyli goście.

Na rynku gwarnie i kolorowo było od samego rana. Stragany zygmuntowskiego kiermaszu oferowały różnorodne produkty artystyczne i rękodzielnicze, od oryginalnej biżuterii, poprzez rzeźby, obrazy, serwety, do wyrobów z wikliny czy też glinianych naczyń. W tym roku gratką była sposobność samodzielnego wykonania na garncarskim kole naczynia z gliny. Wiele osób przekonało się, że garncarstwo to nie taka prosta sprawa. Nie brakowało również stoisk z zabawkami, co szczególnie cieszyło najmłodszych, którzy chętnie korzystali m.in. z możliwości pomalowania twarzy. Spacerując tego dnia po szydłowieckim rynku można było się posilić różnymi słodkościami, a także swojskim jadłem. Tradycyjnie, chleb ze smalcem i ogórkiem cieszył się największym powodzeniem, ale były także inne wyroby wędliniarskie a nawet góralskie oscypki.

Uroczyste otwarcie

Sygnałem poprzedzającym uroczyste otwarcie Szydłowieckich Zygmuntów były dźwięki hejnału Szydłowca odegranego z ratuszowej wieży przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej: Agatę Parszewską, Aleksandrę Salę, Katarzynę Czyż i Macieja Mamlę.

Zgromadzonych na szydłowieckim rynku powitał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który z Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk, Radnym Miejskim Markiem Arturem Koniarczykiem, Wójtem zaprzyjaźnionego Szydłowa Tadeuszem Klamczyński oraz grupą szydłowieckich rycerzy, pojawił się na scenie by dokonać oficjalnego otwarcia X Szydłowieckich Zygmuntów.

Burmistrz przypomniał 10 letnią historię szydłowieckiego święta miasta. Mówił także o zmianach, których jesteśmy świadkami.

- 10 lat temu, ówczesna Rada Miasta wspólnie ze mną podjęła się odbudowy wizerunku miasta, pokazując że Szydłowiec to miasto pięknych zabytków, krajobrazów, ale również wartościowych ludzi. Z wielką radością mogę powiedzieć, że wiele rzeczy udało nam się zrobić, ale równocześnie zdajemy sobie sprawę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Przed nami czas wytężonej pracy przy realizacji projektu kluczowego. Obecnie trwają prace na trzech obiektach: ratuszu, budynku pod dębem i regionalnym centrum multimedialnym. Wkrótce zrewitalizowany będzie także Zamek, Park Radziwiłłowski, płyta rynku, skwer staromiejski i ulica Radomska. Dziś z tego miejsca, chciałbym wszystkich prosić o wsparcie, dobre słowo i życzliwość, abyśmy zrealizowali wszystko to, co zostało zaplanowane – powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński.

Odpustowe nabożeństwo w szydłowieckiej farze

Z corocznym świętem miasta wiąże się ważny aspekt religijny. Jest nim odpust patrona parafii św. Zygmunta, który stał się inspiracją, aby właśnie w tym dniu Szydłowiec obchodził swoje święto. Dlatego też jednym z głównych punktów programu „Szydłowieckich Zygmuntów” jest suma odpustowa sprawowana w szydłowieckiej farze, którą poprzedziła procesja wokół świątyni.

Uroczystej celebrze w tym roku przewodniczył ks. prałat dr Grzegorz Senderski. Odpustowe kazanie wygłosił ks. prałat dr Waldemar Gałązka, który przybliżył wiernym postać patrona szydłowieckiej parafii św. Zygmunta Króla. Kapłan mówił, że życie i śmierć św. Zygmunt jest dla nas przykładem, iż na nawrócenie nigdy nie jest za późno, a świętości może dostąpić każdy, kto szczerze żałuje swoich grzechów i zadośćuczyni przez pokutę. Odpustową Mszę Świętą zakończyło błogosławieństwo relikwiami Św. Zygmunta.

Liturgię ubogacił śpiew chóru parafialnego "Fermata" pod kierownictwem Zbigniewa Matli, oraz muzyka w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego.

Na zygmuntowskiej scenie

Podczas tegorocznego święta miasta na zygmuntowskiej scenie wiele się działo. Wystąpiły dziewczynki z Ogniska Artystycznego Stowarzyszenia „Logos” i pracowni muzycznej „Piano”, które z dużym wdziękiem wykonały kilkanaście piosenek. Humorystyczną scenkę przedstawili podopieczni Zespołu Placówek „Przystań” ze Skarżyska-Kam. Uczennice ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu zaprezentowały układy choreograficzne zatańczone do znanych, żywiołowych przebojów muzyki pop. Dla zgromadzonych na szydłowieckim rynku zaśpiewały Żaneta Sasin i Aleksandra Krupa, które doskonalą swój kunszt wokalny w SCKiS Zamek. Występy urozmaicili rycerze z Wyborowej Chorągwi Pancernej FALCO odgrywając scenkę rodzajową zatytułowaną „Infamis”. Frajdą dla publiczności były konkursy rodzinne, w których do zdobycia były m.in. wejściówki do Aqua Parku i Teatru Powszechnego w Radomiu. Najlepsze przeboje muzyki cygańskiej, które wykonał zespołu „Dziani i Cyganie” porwały publiczność do wspólnego śpiewania. Niezwykle ciepło został przyjęty także koncert Darka Bernatka. Kultowe polskie hity takie jak: "Biały Latawiec", czy "Anna Maria" zostały nagrodzone gromkimi brawami. Sceniczne prezentacje na rynku zakończyły mistrzowskie popisy taneczne uczniów z Klubu Tańca Towarzyskiego działającego przy SCKiS „Zamek”, które również podobały się publiczności czego dowodem był donośny aplauz. Konferansjerem zygmuntowskiej sceny była Agnieszka Sobutka - Klepaczewska.

Spotkanie z Solenizantami

Tradycją święta miasta jest spotkanie Burmistrza z imiennikami patrona szydłowieckiej fary - panami o imieniu Zygmunt. Burmistrz Andrzej Jarzyński złożył solenizantom życzenia oraz wręczył okolicznościowe upominki, wśród których był m.in. przedruk wiersza napisanego specjalnie na tą okoliczność przez Artura Łyczka – wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

„Zygmuntowe Refleksje”

Ta ziemie gdzie od pradziada
Twój Ród się korzeni,
Będzie Twoją duszą władać,
Chociaż Świat się zmieni…

Choć los rzuci w obce strony.
(dom…,rodzina…praca…)
Kto jest tutaj urodzony
Do Szydłowca wraca.

Bo też Ziemia Szydłowiecka
Nie ma równych sobie!
Spójrz na nią oczyma dziecka
I…KOCHAJ SZYDŁOWIEC!...

Wiersz(cały wiersz w załączniku)

W tym roku swoje imieniny wspólnie z mieszkańcami Szydłowca świętowali: Zygmunt Żak z Radomia, Zygmunt Matla z Sadku, Zygmunt Jastrzębski ze Skarżyska - Kam., Zygmunt Herka z Szydłowca, Zygmunt Majewski z Radomia, Zygmunt Wasiłek ze Skarżyska – Kam., Zygmunt Dulęba z Szydłowca, Zygmunt Stępień z Radomia, Zygmunt Fajdek z Szydłowca, Zygmunt Stefański z Szydłowca, Zygmunt Klijewicz z Szydłowca, Zygmunt Janka ze Zdziechowa.

Zgodnie z miejscowym zwyczajem Burmistrz Andrzej Jarzyński zaprosił panów o imieniu Zygmunt do wspólnej fotografii na tle Ratusza.

Koncerty "Muzycy dla Zygmunta"

Wieczorem na dziedzińcu zamkowym odbyły się mocno energetyczne koncerty "Muzycy dla Zygmunta". Zagrały zespoły: „Sabaka Niewirna” z Szydłowca, „Swobodna” z Szydłowca, „Magister Ninja” z Łodzi oraz „Kamil Bednarek” z Brzegu.

Wszyscy wykonawcy byli bardzo entuzjastycznie przyjęci przez licznie przybyłą publiczność. Gromie oklaski, głośnie skandowania i uporczywe prośby o bisy były dowodem, że tłumnie zgromadzeni na dziedzińcu zamkowym bawili się doskonale.

Na dobry początek usłyszeliśmy ostre, rockowe brzmienia w wykonaniu zespołu Sabaka Niewirna. Następnie na scenie zawitał kolejny rodzimy zespół „Swobodna”, której piosenki są dobrze znane publiczność czego dowodem było wspólne śpiewanie. Wystąpił także zespół Magister Ninja, w składzie którego jest rodowity szydłowianin Mateusz Jarzyński. Gwiazdą wieczoru był znany z programu „Mam talent” i „Bitwa na głosy” wokalista Kamil Bednarek, który zawładnął publicznością. Energiczne aranżacje w stylu reggae porwały do tańca. Kamil Bednarek będąc na szydłowieckiej scenie nie kryły swojej radości z tego jak jest przyjmowany przez publiczność. „Dajcie mi tyle pozytywnej energii, dziękuję” – mówił Kamil i śpiewał na bis. Na zakończenie zaskoczył zebranych freestylem: " nie chcemy wyjeżdżać stąd, my chcemy tutaj zostać", co jeszcze raz porwało publikę do wspaniałej zabawy.

Po występie Kamil Bednarek dawał autografy i pozował do zdjęć ze swoimi fanami, co przysporzyło im dużo radości.

Organizatorami „Szydłowieckich Zygmuntów”, jak co roku, był Urząd Miejski w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Ordynariusz Radomski J.E. ks. Biskup Henryk Tomasik.

{phocagallery view=category|categoryid=430|limitstart=0|limitcount=16}