Ułatwienia dostępu

Skip to main content

79 rocznica bohaterskiej śmierci żołnierzy AK z oddziałów "Roberta" i "Rozłoga

Dzisiaj odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej z oddziałów porucznika "Roberta" i "Rozłoga", poległych w maju 1944 w walce z niemieckim okupantem.

Hołd poległym oddała młodzież szkolna, przedstawiciele stowarzyszeń, rodziny poległych, dyrektorzy szkół, mieszkańcy i samorządowcy: Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Starosta Powiatu Szydłowieckiego Włodzimierz Górlicki, przedstawicielka Poseł na Sejm RP – Agnieszki Górskiej oraz Wójt Gminy Orońsko Henryk Nosowski.

Uroczystość rozpoczęła się przy obelisku w Ciepłej, gdzie zgromadzonych powitała prezes szydłowieckiego koła AK Zofia Pawlak; tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat przypomniał zgromadzonym sekretarz koła AK Szydłowiec Jerzy Bąk. Zmówiono modlitwę, złożono biało - czerwone wiązanki kwiatów, a na zakończenie odśpiewano Hymn Armii Krajowej.

Następnie zebrani udali się na Cmentarz Parafialny w Wysokiej, gdzie na kwaterach wojskowych złożono kwiaty i zapalono pamiątkowe znicze. Nad mogiłami żołnierzy Jerzy Bąk odczytał Apel Poległych, odmówiono także wspólną modlitwę.

Uczestnicy pomaszerowali do kościoła pw. Św. Mikołaja w Wysokiej na mszę w intencji poległych oraz naszej Ojczyzny. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii Arkadiusz Bieniek, który podkreślił znaczenie świadectwa, jakie dali żołnierze Armii Krajowej, mówił o kształtowaniu człowieka przez Ojczyznę, którą słusznie można nazywać matką w szerszym, ogólniejszym znaczeniu.

Po nabożeństwie udano się do miejscowej szkoły, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona placówki – generała Stefana Roweckiego „Grota”. Obchody zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów zatytułowany „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie”, którzy wierszem i pieśnią przypomnieli historię walk o niepodległość naszego kraju.

Na zakończenie patriotycznego spotkania, podziękowania za pięknie przygotowaną lekcję historii oraz za utrzymywanie pamięci o naszych bohaterach złożył Burmistrz Szydłowca Artur Ludew.