Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Nasza pamięć o Bohaterach Września

Drukuj
Opublikowano: 13 wrzesień 2012

Rocznica bitwyW dniach 7 i 8 września mieszkańcy Szydłowca, władze samorządowe Gminy Szydłowiec i Powiatu Szydłowieckiego, kombatanci, delegacje pocztów sztandarowych, a przede wszystkim młode pokolenie – dzieci i młodzież szydłowieckich szkół – oddali hołd 128 żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza z 36 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległym 73 lata temu w bitwie z niemieckim Wehrmachtem na polach pod wsią Barak. Obchody kolejnych rocznic bitwy pod Barakiem, tak ważne dla zachowania pamięci o naszej historii i o ludziach, którzy ją kształtowali, są obchodzone przez mieszkańców Szydłowca szczególnie uroczyście.

W uroczystościach uczestniczyła rodzina poległego w bitwie i spoczywającego na szydłowieckim cmentarzu por. Józefa Kopytka, a także przedstawiciele jednostek i instytucji samorządowych, w tym delegacje działających w mieście, gminie, powiecie organizacji kombatanckich, partii politycznych, stowarzyszeń społecznych, a także młodzież szydłowieckich szkół i mieszkańcy.

Władze samorządowe gminy reprezentowali: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Jakubowski, Sekretarz Gminy Dorota Kubiś oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

Tegoroczne obchody rocznicowe rozpoczęto w dniu 7 września w szydłowieckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Korpusu Ochrony Pogranicza. W budynku szkoły ksiądz dziekan Adam Radzimirski z księdzem kmdr por. Ryszardem Preussem poświęcili tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego ks.gen.dyw. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Ks. biskup Tadeusz Płoski dokładnie pięć lat temu osobiście poświęcił sztandar Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza i tablicę pamiątkową ku czci żołnierzy KOP poległych pod Barakiem. Uczniowie Zespołu Szkół im. KOP widowiskiem pt. "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali" i wystawą poświęconą życiu księdza biskupa Tadeusza Płoskiego zakończyli pierwszą część uroczystości.

W godzinach wieczornych na kwaterach wojskowych szydłowieckiego cmentarza, przy zapalonych pochodniach i w wielkim skupieniu cześć poległym oddały delegacje samorządów gminy i powiatu, kombatanci, uczniowie, przedstawiciele Straży Granicznej i mieszkańcy Szydłowca. Uroczystość poprowadziła Maria Michajłow dyrektor Zespołu Szkół im. KOP. Modlitwę poprowadził ks. kmdr. por. Ryszard Preuss, a nadkom. Jarosław Kaprzyk odczytał Apel Poległych, zakończony salwą honorową Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a trębacze Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza odegrali hejnał pożegnalny Wojska Polskiego. Delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Ks. dziekan Adam Radzimirski, żegnając zebranych na cmentarzu wieczorem 7 września nazwał żołnierskie mogiły sercem cmentarza i naszego miasta.

{phocagallery view=category|categoryid=529|limitstart=0|limitcount=8}

W sobotę 8 września, przy dźwiękach Orkiestry Straży Granicznej, zebrani przemaszerowali ulicą Radomską do kościoła św. Zygmunta. Tam ksiądz dziekan Adam Radzimirski z kapelanami – ks. kmdr por. Ryszardem Preussem i ks. płk. Mariuszem Śliwińskim koncelebrowali uroczystą Mszę świętą za Poległych oraz w intencji Ojczyzny.

Podczas Eucharystii odczytano słowo pasterskie, które wraz z błogosławieństwem skierował do uczestników obchodów Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. biskup Józef Guzdek. Podziękował wszystkim za pamięć o poległych obrońcach Ojczyzny, wyraził radość, że czci się ją i przekazuje młodemu pokoleniu w łączności ze wspólnotą Kościoła.

Po Mszy zebrani udali się do Baraku, na miejsce bitwy sprzed 73 lat. Pod pomnikiem Żołnierzy Września, przed sztandarami i kompanią reprezentacyjną Straży Granicznej zebrani oddali hołd Poległym. Waldemar Kordziński, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu odczytał list, który skierowała do zebranych Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Ewa Kopacz.

"... Uroczystości stanowią niewątpliwie znamienny akt należnego zadośćuczynienia i sprawiedliwości wobec wszystkich, którym przyszło doświadczyć okrucieństwa wojny. W ten symboliczny sposób mieszkańcy Szydłowca i okolic dają również świadectwo, iż wspomnienie o ludziach, którzy w imię Polski gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę, przetrwała nie tylko na kartach historii, lecz przede wszystkim w ludzkich sercach..."

Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski w swoim wystąpieniu przypomniał fakty, związane z wydarzeniami z września 1939 roku. Podkreślił wysokie straty zadane Niemcom przez polskich żołnierzy i rolę dowódców 36 Dywizji Piechoty - płk. Bolesława Ostrowskiego i płk. Przemysława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Jakubowski, dziękując zebranym za udział w uroczystościach, podkreślał obecność młodzieży i jej odpowiedzialność – zarówno za dalsze przekazywanie pamięci o Poległych i wartościach, za jakie oddali życie, jak i za kształtowanie patriotyzmu współczesnego – poszanowania dla symboli, historii i języka polskiego, polskiej kultury i tradycji.

Podczas uroczystości Wojskowy Komendant Uzupełnień w Radomiu, ppłk Zbigniew Adamczyk, odznaczył Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" przyznanym przez Ministra . Gratulując odznaczonemu, podziękował mu za wkład w kultywowanie tradycji Wojska Polskiego i umacnianie obronności kraju w codziennej działalności samorządowej.

Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod pomnikiem. Ostatnim akcentem obchodów była "Rota", odegrana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej.

{phocagallery view=category|categoryid=530|limitstart=0|limitcount=12}