W sobotę, 10 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Pracowni Historii Szydłowca w nowej odsłonie. Ekspozycja obrazująca dzieje naszego miasta została utworzona na I piętrze dawnej siedziby Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Pracownia Historii Szydłowca powstała w 2017 r., w jej tworzeniu aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Szydłowca, przekazując dokumenty, fotografie i przedmioty ilustrujące życie codzienne i historię miasta. Pozyskane obiekty pochodzą głównie z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. W pracowni możemy zobaczyć również eksponaty z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu oraz z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.

Zanim goście obejrzeli wystawę „Żywa historia kamiennego miasta”, przybyłych powitała Edyta Ziętkowska – Gawor Dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek. Obecni na uroczystości otwarcia pracowni wysłuchali prelekcji Grażyny Głuch na temat koncepcji wystawy i procesu jej tworzenia.

Proboszcz parafii św. Zygmunta ks. dziekan Marek Kucharski dokonał poświęcenia nowo urządzonych sal ekspozycyjnych. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew podziękował za pracę przy tworzeniu pracowni oraz podkreślił, że nie udało by się stworzyć takiego miejsca, gdyby nie mieszkańcy, którzy zdecydowali się przekazać swoje rodzinne pamiątki.

Podczas uroczystości otwarcia oprawę muzyczną zapewnili podopieczni Fundacji Muzyczni.

Na wystawie można zobaczyć m.in. urzędowe zapisy dokumentujące życie mieszkańców Szydłowca i okolic, dokumenty notarialne, bankowe i gminne, reprodukcję wydruku z radomskiej drukarni Jana Kantego Trzebińskiego – ratusz, szkołę elementarną, kościół św. Zygmunta i inne budynki użyteczności publicznej. Są także przedmioty, będące świadectwem walk o niepodległość. Kaplica zamkowa to teraz miejsce gdzie można zobaczyć eksponaty pochodzące z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.

Pracownia Historii Szydłowca jest dostępna dla zwiedzających w dniach od środy do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 16.00. Zapraszamy.

Zdjęcia: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego / Adrianna Nowocień 

Tekst: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego / Magdalena Kopycka