W „Jedynce” miała miejsce niecodzienna wizyta. Na specjalne zaproszenie Dyrekcji PSP nr 1 do szkoły przyjechali żołnierze z oddziału saperskiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, które nasi uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję odwiedzić w czerwcu br.

Wśród gości z jednostki „na Bukówce” znaleźli się plut. Lech Snop, st. kpr. Sebastian Tosnowiec, st. szer. Tomasz Danielski oraz st. szer. Marcin Stachera. Dla uczniów naszej szkoły panowie przygotowali pokaz militariów oraz pojazdów wojskowych – chętni mieli okazję przymierzyć hełm i kamizelkę wojskową, wziąć do ręki granat, „stanąć” na minie przeciwpancernej, dowiedzieć się, jak działa wykrywacz metalu lub wejść do samochodu terenowego. Następnie gości zaproszono do obejrzenia programu artystycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Spektakl słowno-muzyczny pt. „Wojsko od rana śpiewa…” składający się z wierszy i piosenek o tematyce żołnierskiej przedstawiły dzieci z klas Ia, IIa i IVa, a opiekę artystyczną nad całością przedsięwzięcia sprawowała pani wicedyrektor Grażyna Olesińska. Wśród dobrze wszystkim znanych przebojów znalazły się: „Wojsko od rana śpiewa”, „Gdy piosenka szła do wojska”, „Przyjedź Mamo na przysięgę”, „Kapitańskie tango”, „Nie żałujcie serca, dziewczyny”, „Chabry z poligonu”, „Po ten kwiat czerwony” oraz wiersze: „Żołnierze”, „Polska”, „Moja Ojczyzna”, „Żołnierz”, Po występie głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, dziękując gościom za przybycie, a dzieciom za dostarczenie wszystkim niezapomnianych przeżyć artystycznych. Sądząc po wzruszeniu na twarzach gości z jednostki wojskowej, występ bardzo im się spodobał. Przyznali, że pierwszy raz oglądają specjalnie dla nich przygotowany spektakl o bliskiej ich profesji tematyce. Na koniec chętnie pozowali do zdjęć z młodymi artystami.