Gwiazdka dla AfrykiPubliczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu przystąpiła do projektu edukacyjno - pomocowego UNICEF „Gwiazdka dla Afryki”. Projekt ten jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Sierra Leone - jednym z najbiedniejszych państw świata. Głównym celem projektu było uświadomienie uczniom z jakimi problemami borykają się mieszkańcy krajów rozwijających się, jak ważne jest zagwarantowanie im warunków do prawidłowego rozwoju, a także zwrócenie uwagi na to, co możemy zrobić, by zmienić tę sytuację. Jednym z integralnych etapów projektu było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w oparciu o przygotowane przez UNICEF materiały. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasach 0 - III szkoły podstawowej. Na holu szkoły została przygotowana gazetka z materiałami dotyczącymi realizacji projektu oraz działalności UNICEF. Kolejnym etapem projektu było przygotowanie pudełeczek - cegiełek, w zamian za które goście szkoły, dzieci i rodzice mogli przekazać darowiznę na rzecz dzieci w Sierra Leone. Pudełeczka zostały przygotowane w ramach zajęć świetlicowych oraz w poszczególnych klasach podczas zajęć edukacyjnych. Wykorzystano zarówno gotowe pudełeczka, które zostały ozdobione, jak również przygotowano pudełeczka wykonane techniką orgiami. Zbiórka funduszy trwała od 7 do 14 lutego 2014 r. Zebrane pieniądze zostaną wpłacone na konto UNICEF.

W ramach projektu przygotowano przedstawienie pt. „O borsuku samotniku” z udziałem dzieci ze świetlicy oraz prezentację na temat działań UNICEF na rzecz dzieci. Przedstawienie i prezentację przygotowały wychowawczynie świetlicy szkolnej panie: Barbara Jankowska i Joanna Figarska, które jednocześnie koordynowały projekt w szkole.

Oprawą techniczną imprezy zajęli się panowie: Henryk Baniak i Robert Wojcieszek.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły, którzy już po raz drugi pomagają dzieciom z Sierra Leone. Udział w projekcie miał na celu kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego i otwartości na drugiego człowieka.

Grono pedagogiczne dziękuje wszystkim osobom, które wsparły akcję.