To piękny, dwu hektarowy kompleks użytkowo-wystawienniczy, w skład którego wchodzą zabytkowe budynki będące pozostałością po dawnej hucie żelaza, usytuowane na rozległych terenach zielonych. W architekturze budynków można odnaleźć elementy klasycystyczne, w których symetria i ład przestrzenny wzajemnie się przenikają. Osobliwością  obiektu są XIX-wieczne specjalne piece na węgiel drzewny, zwane „prażakami”.

Na terenie kompleksu zachowały się trzy takie piece. Ich kształt nawiązuje do nałożonych na siebie dwóch cylindrów z kamienia i cegły. Opasane są wzmacniającymi konstrukcję taśmami stalowymi, ze stożkowymi dachami krytymi blachą i charakterystycznymi wąskimi i wysokimi kominami. Huta została wybudowana w latach 1890-1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Z  przerwami działała do 1940 roku. Po II wojnie światowej obiekt ten został przekazany pod opiekę Muzeum Techniki w Warszawie. Obecnie stanowi Oddział Terenowy Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

W  Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach możemy obejrzeć bogate kolekcje zabytkowych samochodów osobowych takich jak np. Syrenki, Warszawy, Polskie Fiaty 1500, w tym ostatni model sedan i kombi. Znajdują się tam również liczne auta prototypowe, takie jak: Wars, Syrena 110, Warszawa 210 czy Stratopolonez czyli Polonez z silnikiem Ferrari. Do obejrzenia jest w sumie ponad 40 aut. Znajdziemy tam również bogatą kolekcję jednośladów: ponad 40 motocykli i motorowerów produkcji polskiej i zagranicznej, np: Żak ,Komar, Osa WFM, SHL, Junak, NSU, Wespa, DKW. Oprócz eksponatów motoryzacyjnych możemy zobaczyć tu kolekcję maszyn do szycia jak np. Singer, Pfaff, Łucznik, Wifama, a także wystawę maszyn do obróbki metalu i drewna, między innymi: tokarki, strugarki, wiertarki i inne. Także maszyny do produkcji zbrojeniowej, na czele z przyrządem do prostowania luf karabinowych. Atrakcję stanowi również możliwość zwiedzenia dawnego warsztatu szewskiego.

Tekst pochodzi ze strony Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, na której znajdą Państwo również informacje na temat wydarzeń oraz możliwości zwiedzania obietku. Zachęcamy do odwiedzin pod adresem: www.nmt.waw.pl/huta-zelaza-w-chlewiskach/