Zdjęcie z Niedzieli Palmowej. Na tle szydlowieckiego ratusza ustawiła się delegacja: Burmistrsz Szydłowca, Zastępca Burmistrza, Radni Miejscy i Powiatowi i Starosta szydłowiecki. Obok stoją księża i ministranci z św. Zygmunta w Szydłowcu i Osiołek Palmowy.

Niedziela Palmowa ma w Szydłowcu bardzo długą historię. Urząd Miejski po dwóch latach lockdownu, postanowił przywrócić, choć część, dawnej atmosfery, która towarzyszyła temu dniu.


Niedziela Palmowa, zwana inaczej niedzielą kwietniową, swój początek miała w 1505 roku, kiedy to Mikołaj Szydłowiecki wystarał się od króla Aleksandra Jagiellończyka o zgodę na dwa jarmarki. Jednym z nich był właśnie jarmark który odbywał się w niedzielę kwietniową. Na tę okazję został zamówiony w Krakowie Osiołek Palmowy, który w tamtych czasach był niezwykle popularny. Figura Jezusa na osiołku została wykonana w pracowni Wita Stwosza, a jej twórcą prawdopodobnie był syn Wita, Stanisław, (o Osiołku pisaliśmy tutaj). Także sama tradycja jarmarków, które my od 20 lat nazywamy w Szydłowcu „Kiermaszem Wielkanocnym”, z okazji Niedzieli Palmowej ma już ponad 500 lat.
Ograniczenia sanitarne spowodowane pandemią, nie pozwoliły zorganizować kiermaszu przez dwa lata, jednak ku uciesze nie tylko mieszkańców, w tym roku kiermasz odbył się lecz w zmienionej formie, bez sceny z której występ dawały okoliczne zespoły ludowe oraz konkursu na palmę wielkanocną dla dorosłych. Nie zabrakło jednak najważniejszego: procesji z Osiołkiem Palmowym oraz uroczystej sumy. Były także kolorowe kramy.

Stoiska ustawione na Rynku Wielkim, od samego rana przyciągały kupujących oferowanymi wyrobami. Swoje dzieła oraz smakołyki wystawili m.in. lokalni artyści i gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło chętnych do zakupienia swojskich przysmaków, domowych wypieków oraz świątecznych dekoracji.
Jednak większość zgromadzonych na rynku czekała na jedno: procesję z Palmowym Jezuskiem. Wydarzenie to jest wyjątkowe na skalę Polski, bo tylko kilka miast dalej pielęgnuje tą tradycję. Wczoraj Szydłowiec gościł wycieczki z różnych zakątków Polski, które przyjechały właśnie po to, by być uczestnikiem naszego wydarzenia.

Przed ratuszem zebrali się Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Zastępca Burmistrza Aneta Furmańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk z radnymi Anną Majstrak i Markiem Plewą, w asyście sztandaru gminnego. Byli także przedstawiciele Powiatu Szydłowieckiego: Starosta Włodzimierz Górlicki i radna Rady Powiatu Agnieszka Sobótka Klepaczewska. Nie zabrakło również delegacji złożonej z Rycerzy Kolumba i strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej. Otwarcia uroczystości dokonał ksiądz dziekan Marek Kucharski, któremu asystowali księża oraz ministranci z parafii św. Zygmunta.
Oficjalnym sygnałem rozpoczynającym uroczystość, był hymn odegrany z wieży ratuszowej przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej. Po nim ksiądz proboszcz powitał zgromadzonych na Rynku Wielkim. W tym roku, szydłowieckie Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały palmy, stworzone tylko z naturalnych surowców, które rajcy miejscy i powiatowi, rozdali zgromadzonym, by później zostały poświęcone przez proboszcza. Po tym ustawiono się w procesję i przemaszerowano do kościoła św. Zygmunta.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 12:00. Uświetnił ją Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”, który zaśpiewał też „Modlitwę o Pokój” w intencji Ukrainy.

W tym dniu, nie zabrakło również konkursu dla dzieci na palmę wielkanocną, zorganizowanego przez Parafię Świętego Zygmunta w Szydłowcu, a który swym patronatem objął Burmistrz Szydłowca. Celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji związanych z Niedzielą Palmową. Konkurs odbył w dwóch kategoriach: dla dzieci z klas 0-4 i klas 5-8. Zgłoszono 19 prac. Ważna wiadomość: rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 24 kwietnia 2022r., po Mszy Świętej o godz. 10.30

Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny organizowany w Niedzielę Palmową na stałe wpisał się w kalendarz gminny, a frekwencja uczestników tegorocznej edycji nie pozostawia wątpliwości, że jest to wydarzenie godne kontynuacji. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kiermaszu w przyszłym roku.