Zdjęcia księdza Romana Kotlarza na tle ołtarza w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu

45 lat temu pożegnaliśmy księdza Romana Kotlarza, który zasłabł w czasie odprawiania mszy świętej w Pelagowie, a żywot swego dokończył w szpitalu w Radomiu. Już niemal pół wieku od tego wydarzenia, a charyzmą którą obdarowywał wszystkich wokół wciąż jest żywa.


18 lipca w Szydłowcu odbyły się uroczystości upamiętniające postać tego wyjątkowego kapłana. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ parafia św. Zygmunta była miejscem gdzie rozpoczął swoją kapłańską posługę Roman Kotlarz.
Uroczystej sumie przewodniczył bp Marek Solarczyk, na której modlono się o beatyfikację ks Kotlarza. W eucharystii uczestniczyli księża miejscowej parafii z dziekanem Markiem Kucharskim, a także kapłani z rodzinnej miejscowości ks. Romana z Koniemłot i Pelagowa. Obecni byli również przedstawiciele parlamentu – Agnieszka Górska oraz Marek Suski, samorządu gminnego – Zastępca Burmistrza Aneta Furmańska oraz radne Rady Miejskiej Anna Majstrak i Jadwiga Kopycka, samorząd powiatowy reprezentowały – Wicestarosta Anita Gołosz i Barbara Majewska. Podniosłego charakteru uroczystości nadały poczty sztandarowe oraz udział w liturgii członków Towarzystwa Patriotycznego imienia ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu.


Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą posługę kapłańską ks. Kotlarza i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Głos zabrała m .in. Aneta Furmańska, która powiedziała:
„(…) Ksiądz Roman spędził w Szydłowcu tylko 2 lata, wydaje się, że był to krótki okres, lecz widać, że był bardzo intensywny. Ksiądz Kotlarz swojej charyzmy nie podarował tylko Szydłowiakom, inne parafie również zaznały jego chęci działania, dlatego cieszymy się, że pojawił się w naszym miasteczku.Dzisiaj mamy szczęście, że możemy żyć w kraju doceniającym osobistości o niezłomnych patriotycznych postawach. Jesteśmy wdzięczni, że ksiądz Roman Kotlarz został przysłany do Szydłowca i mógł tutaj działać. Mamy nadzieję, że nasza przyszłość dalej będzie spokojna, sen o pokoju w Polsce i zgodzie wśród naszych rodaków będzie się ziszczał, a ksiądz Roman Kotlarz wkrótce dołączy w poczet błogosławionych kościoła katolickiego.”
Pierwszy etap uroczystości zakończyły prelekcje wygłoszone przez panią Edytę Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatury w Kielcach, która mówiła o życiu i posłudze księdza oraz przez ks. Kazimierza Kurka SDB „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – myśli kilka”, który przede wszystkim nawoływał do modlitwy o beatyfikację Kotlarza.

Popołudniu spotkano się w sali kinowej, gdzie wyświetlono film dokumentalny poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza, pt. „… i cicho ciało spocznie w grobie” w reż. Wojciecha Maciejewskiego. Ku zaskoczeniu publiczności, przed rozpoczęciem seansu, Maja Kletowska przy akompaniamencie akordeonowym swojego taty Michała Kletowskiego, zaśpiewała pieśń o Księdzu Romanie Kotlarzu, do której słowa napisał Tadeusz Mikulski. Po tym krótkim występie, zgromadzeni zapoznali się ze świadectwem siostry Rufiny Guzik ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła o ostatnich dwóch latach życia w parafii w Pelagów Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, które złożyła w 2008 r. w Miejscu Piastowym.

Zakończenie uroczystości, było niezwykle podniosłe. Wieczorową porą w kościele św. Zygmunta odbył się koncert Ennio Morricone „Mistrz muzycznych krajobrazów” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka. Koncert, który zaprosiło Mazowieckie Stowarzyszenie Integracja, odznaczył się niezwykłą aranżacją, poruszył serca osób przybyłych do świątyni. Proboszcz parafii św. Zygmunta, wyraził chęć ponownego goszczenia w kościele takich inicjatyw, jednocześnie podkreślając, że istnieje silna potrzeba na tego typu przedsięwzięcia.