Urząd Miejski w Szydłowcu serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach związanych z 45-leciem śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, które odbędą się 18 lipca 2021 roku.

Wydarzenie o godzinie 12:00 rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Zygmunta odprawiona w intencji ks. Romana Kotlarza pod przewodnictwem biskupa Radomskiego Marka Solarczyka. Po mszy pod tablicą upamiętniającą posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza nastąpi złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. O godzinie 13:00 w kościele odbędzie się prelekcja Pani Edyty Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza- myśli kilka”.

O godzinie 15:15 w sali kinowej Szydłowieckiego Centrum Kultury - Zamek wyświetlony zostanie film dokumentalny poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza.

O godzinie 19:00 w kościele św. Zygmunta odbędzie się koncert Ennio Morricone „ Mistrz muzycznych krajobrazów” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka.

W związku z uroczystością od 9 lipca na płycie rynku ustawiona jest wystawa poświęcona ks. Romanowi Kotlarzowi i jego historii. Prawdy o jego śmierci, życiu oraz działalności. 

Organizatorami uroczystości są:
- Burmistrz Szydłowca Artur Ludew i Rada Miejska
- Parafia św. Zygmunta Króla w Szydłowcu
- Poseł na Sejm RP Agnieszka Górska
- Mazowieckie Stowarzyszenie Integracja
- Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i Rada Powiatu
- Towarzystwo Patriotyczne imienia ks. Romana Kotlarza w Szydłowcu.

Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Delegatura w Kielcach.