Na zdjęciu widać tablicę upamiętniającą księdza Aleksandra Malanowicza, a przed nią stoą poczty sztandarowe.

W piątek 22 stycznia o godz. 15.00 przed szydłowieckim ratuszem rozpoczęły się uroczystości patriotyczne poświęcone 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.

Obchody oficjalnie rozpoczęła msza święta w intencji Powstańców w kościele pw. św. Zygmunta. W Eucharystii wzięli udział m.in. wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, poseł Agnieszka Górska, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, starosta Włodzimierz Górlicki, przedstawiciele Rady Gminy i Rady Powiatu. Po mszy złożono kwiaty pod płytą upamiętniającą księdza Aleksandra Malanowicza. Następnie oddano cześć powstańcom poprzez złożenie wieńców i zniczy w miejscach pamięci: na mogile powstańców styczniowych znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym, zaś później przy poświęconej im kapliczce znajdującej się na ul. Kąpielowej. Na tym zakończono uroczystość, w tym roku skromniejszą ze względu na pandemię.

W sobotę, 23 stycznia, w Suchedniowie i Bodzentynie, odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym P.W. Świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji poległych i zmarłych Powstańców. Po nabożeństwie przy krzyżu powstańczym przy ul. Bodzentyńskiej delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Z Suchedniowa udano się do Bodzentyna, gdzie pod tablicą upamiętniających powstańców na Górnym Rynku zostały złożone kwiaty i znicze. W tym roku, po raz pierwszy od 28 lat, ze względu na obostrzenia sanitarne nie odbył się Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

W niedzielę 24 stycznia, trzecia część obchodów odbyła się w Wąchocku. Rozpoczęcie uroczystości zaczęło się od złożenia kwiatów przy pomniku generała Mariana Langiewicza. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do klasztoru oo. Cystersów, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.