Ułatwienia dostępu

Skip to main content

82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Drukuj
Grafika przedstawia kwatery żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Na grafice widnieje napis "Niespodziewana, nagła, bez wypowiedzenia".
Opublikowano: 02 wrzesień 2021

1 września uczciliśmy pamięć tych, którzy stawili czoło armii III Rzeszy i w konsekwencji przelali krew za naszą wolność.

„A więc słowo stało się ciałem. Wojna. Wojna tak jak przewidywałem przed szeregiem miesięcy, niespodziewana, nagła, bez wypowiedzenia…” ~ Wacław Lipiński

Waga owej daty jest powszechnie znana, jednakże należy ją kultywować i pielęgnować pamięć o niej. Co roku, z należytym szacunkiem oddajemy wspólnie hołd poległym w największym konflikcie zbrojnym w dziejach ludzkości. Nie inaczej było dnia wczorajszego.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta w intencji ofiar i Ojczyzny. Podczas kazania, ksiądz dziekan Marek Kucharski mówił o ofiarności i poświęceniu Polaków, którzy pomimo niezrośniętych ran po poprzedniej wojnie, stawili czoło najeźdźcom. Proboszcz podkreślił znaczenie wolności, dzięki której między innymi mogliśmy przybyć do świątyni, a zawdzięczamy ją tym, za których składaliśmy dłonie do modlitwy. Na koniec dodał, że wojna to nie tylko ofiary, bo Ci którzy przeżyli, do końca swoich dni noszą jej brzemię i wspomnienia o niej.

Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz komunalny, po to by pochylić głowy nad kwaterami żołnierzy podczas wspólnej modlitwy polowej. Po odmówieniu modlitwy za poległych, delegacje złożyły biało – czerwone wiązanki i zapaliły symboliczne znicze przy grobie nieznanego żołnierza w asyście Żołnierzy Kolumba - Bratniej Wspólnoty Katolickich Mężczyzn. Następnie, głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Na wstępie, włodarz podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie, na której pojawili się przedstawiciele różnych pokoleń. Obecni byli zarówno uczniowie z różnych szkół, jak również seniorzy. Burmistrz zaznaczył, że różnorodność ta dobrze rokuje na przyszłość, ponieważ starsze pokolenie pokazuje młodemu, że pamięć o tamtych wydarzeniach powinna na stałe wpisać się światopogląd małoletnich ludzi. Na koniec dodał, że obecność uczestników pokazuje, że nasza lokalna społeczność została wychowana w duchu patriotycznym. Głos zabrał również sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Szydłowiec Jerzy Bąk, który odczytał wspomnienia jednego z uczestników II Wojny Światowej.

{galeria rows=3 cols=4}2021/82rocznica_wybuchu_2_WS{/galeria}