To była niezapomniana przygoda, pełna miłych niespodzianek. Nowe miejsca, nowe przyjaźnie i wyjątkowo serdeczna gościna – tak szydłowiecka młodzież wspomina podróż do francuskiego Beynes – miasta, z którym Szydłowiec ma umowę partnerską, podpisaną w maju 2015 roku. Młodzież gościła w malowniczym podparyskim miasteczku na zaproszenie tamtejszych władz i komitetu współpracy partnerskiej. Wyjazd zorganizował i sfinansował Urząd Miejski w Szydłowcu.

Jedenaścioro uczniów gimnazjów z najwyższymi wynikami w nauce poznawało tradycję, kulturę, a także życie dnia powszedniego francuskiej młodzieży. W wyjeździe uczestniczyli: Wiktoria Wiktorowicz, Weronika Łazarczyk, Cezary Żak, Kajetan Górlicki, Piotr Stopa, Jakub Podsiadły z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu, Wiktoria Śmigielska, Aleksandra Piętak, Natalia Miernik z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Laura Sokołowska i Dominika Ciura z Zespołu Szkół im. Bp. Jana Chrapka w Majdowie. Opiekę nad uczniami sprawowali: Krzysztof Ubysz –nauczyciel języka niemieckiego oraz Artur Myśliński – nauczyciel języka angielskiego.

Nasza delegacja gościła u rodzin. Każdemu z uczestników zostali przydzieleni opiekunowie, co było bardzo miłym gestem. Przez cały czas otoczeni przyjaźnią i życzliwością poznawali francuskie zwyczaje i smaki. Rodziny starały się, aby młodzież jak najwięcej się dowiedziała o ich ojczyźnie, a także częstowali lokalnymi przysmakami. To było ciekawe doświadczenie, zmuszające do przełamania bariery językowej, ponieważ konwersacje odbywały się w języku angielskim. Początkowo było troszkę stresu, ale już po kilku godzinach niepokój ustąpił, a nowe doświadczenie pozytywnie wpłynęło na zdolności językowe młodzieży.

Zwiedzanie Beynes odbyło się w towarzystwie Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Artura Koniarczyka i asystenta Burmistrza Michała Kwiatka, którzy byli we Francji z oficjalną wizytą u władz Beynes. Po zwiedzeniu Zamku w Beynes i Kościoła Świętego Marcina, bardzo miłą niespodzianką było zwiedzenie wystawy zdjęć z Szydłowca w domu kultury La Barbacane. Również oficjalne uroczystości, na których przywitano naszą delegację ze wszystkimi honorami były niezwykłym przeżyciem.

Podczas pobytu we Francji nie mogło zabraknąć zwiedzania Paryża. Młodzież zobaczyła m.in. Wieżę Eiffla, z której podziwiano panoramę stolicy Francji, Łuk Triumfalny, Ogród Botaniczny Jardin des Tuileries oraz Pola Elizejskie. Zwiedzono także pałac wersalski.

11 listopada nasza delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych, zwanych we Francji Dniem Pamięci. Podczas obchodów oddaje się hołdy walczącym w I Wojnie Światowej i świętuje jej zakończenie.

Jeden dzień pobytu gimnazjaliści spędzili w College Francois Rabelais, gdzie uczyli się wspólnie z francuskimi rówieśnikami.

Wyjazd do Francji był dla młodzieży dużym przeżyciem i wszyscy są zgodni, że chętnie pojadą tam ponownie. Nowo zawiązane znajomości z młodzieżą francuską nie skończyły się z chwilą wyjazdu i już planowane są kolejne spotkania, tym razem u nas w Szydłowcu.