Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Związek Gmin Przysusko-Szydłowieckich o rozwoju przedsiębiorczości

Drukuj
Opublikowano: 16 luty 2014

Związek gmin12 lutego w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego odbyła się konferencja, zorganizowana przez Związek Gmin Przysusko-Szydłowieckich i Centrum Obsługi Inwestora w Szydłowcu. Celem konferencji było omówienie możliwości rozwoju gospodarczego gmin regionu radomskiego w kontekście nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów stowarzyszonych gmin – Szydłowca, Przysuchy, Gielniowa, Chlewisk, Jastrzębia, Orońska, Mirowa – a także delegacje samorządowców z Białobrzegów, Kozienic, Lipska i Zwolenia. Gościem spotkania był wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza Wojciech Jabłoński, dyrektor zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego Marek Szczepański i prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, a także prezes szydłowieckiej spółki Ciepłownia Miejska, która jest operatorem Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej – Bogdan Szabiński. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy, dyrektorzy zakładów komunalnych, osoby odpowiedzialne za gospodarkę komunalną i ochronę środowiska oraz zaproszeni przedsiębiorcy. Gospodarzem i prowadzącym spotkanie był burmistrz Szydłowca, a jednocześnie prezes zarządu Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich - Andrzej Jarzyński.

Jako pierwszy prelegent wystąpił prezes Bogdan Szabiński, omawiając funkcjonowanie szydłowieckiej Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Inkubatora Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora. Cele działania Inkubatora to przede wszystkim promowanie działań o charakterze przedsiębiorczości, dostarczenie taniej powierzchni biurowej do prowadzenia działalności gospodarczej, wspieranie wszelkich działań, które mogą łagodzić negatywne skutki bezrobocia, a także współpraca z instytucjami - w tym z Urzędem Miejskim i Powiatowym Urzędem Pracy. Osoba zamierzająca uruchomić działalność gospodarczą lub już działający przedsiębiorca może skorzystać z szeroko rozumianego doradztwa, kontaktów i ofert, którymi dysponuje Inkubator, a także otrzymać skuteczną pomoc w pozyskiwaniu informacji o funduszach pożyczkowych i strukturalnych. Natomiast Centrum Obsługi Inwestora gromadzi i udostępnia podstawowe informacje o firmach, przedsiębiorstwach i przedsięwzięciach inwestycyjnych na terenie gminy Szydłowiec i regionu, służy także doradztwem przy ustalaniu optymalnej lokalizacji inwestycyjnej.

Marek Szczepański – dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego omówił możliwości wsparcia, oferowane przez bank przedsiębiorcom i osobom zamierzającym rozpocząć działalność gospodarczą. Są to przede wszystkim programy BGK skierowane do samorządowców, o nazwach Jessica i Jeremie – polegające na udzielaniu nisko oprocentowanych, długoterminowych, preferencyjnych pożyczek z przeznaczeniem na między innymi rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich i poprawę efektywności energetycznej. Bank udziela także nisko oprocentowanych pożyczek na uruchomienie pierwszego biznesu przez absolwentów szkół wyższych. Marek Szczepański zwrócił się do zebranych z prośbą o spopularyzowanie przedstawionych przez siebie możliwości – szczególnie w kontekście uruchamiania pierwszego biznesu przez absolwentów na lokalnym rynku.

Bartosz Dubiński, prezes zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, omówił zasady finansowania projektów energetycznych w zakresie działania 4.3 RPO, w którego skład wchodzą odnawialne źródła energii, a także budowa, rozbudowa i modernizacja lokalnej infrastruktury energetycznej i termomodernizacja budynków.

Wojciech Jabłoński, wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, przedstawił i omówił Regionalny Program Operacyjny Województwa mazowieckiego na lata 2014 – 2020, w kontekście gmin południa Mazowsza i projektów partnerskich, adresowanych zarówno do organizacji społecznych jak i samorządów lokalnych, pozwalających na kontynuowanie i rozwijanie dobrych praktyk wypracowanych w poprzednich latach, np. przez lokalne grupy działania.

Głos zabrał również wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, dziękując za zaproszenie i gratulując organizatorom podjętej inicjatywy cyklu spotkań z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, które będą miały na celu wspieranie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego dla gmin południowego Mazowsza. Zapewnił też o swoim pełnym poparciu tej inicjatywy.

W trakcie dyskusji pojawiło się wiele wniosków – burmistrz Lipska Jerzy Pasek sugerował składanie wniosków na dofinansowanie projektów na podstawie tzw. „fiszek” bez pełnej dokumentacji, a dopiero po zakwalifikowaniu wniosku kompletować studia wykonalności i dokumentacje projektowe. Burmistrz Zwolenia Bogumiła Jaworska wnioskowała o skierowanie prośby do prezydenta Radomia o jak najszybsze zorganizowanie spotkania gmin południowego Mazowsza w sprawie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku Ryszard Penkała zaproponował, aby na kolejne spotkania zaprosić również starostów, tych powiatów, w skład których wchodzą reprezentanci gmin obecni na spotkaniu. Prezes Bartosz Dubiński zaproponował, aby w Międzygminnej Strefie Aktywności Gospodarczej Szydłowcu zlokalizować „okienko” Mazowieckiej Agencji Energetycznej, w którym znajdą się jej propozycje kierowane do przedsiębiorców.

Na zakończenie gospodarz spotkania, burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński podziękował uczestnikom za przybycie, wygłoszone prelekcje, wystąpienia i podjętą dyskusję. Skierował serdeczne podziękowania do wicemarszałka Leszka Ruszczyka za obecność i objęcie spotkania honorowym patronatem. Jako przewodniczący Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich, burmistrz Andrzej Jarzyński zobowiązał się do przygotowania wniosków do prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka o jak najszybsze zorganizowanie spotkania w sprawie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, a do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika - o włączenie do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego projektu utworzenia w każdym mieście powiatowym strefy gospodarczej.

{phocagallery view=category|categoryid=832|limitstart=0|limitcount=12}