Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Bohaterom zrywu narodowo–wyzwoleńczego z 1863 roku

Drukuj
Opublikowano: 24 styczeń 2012

Rocznica Powstania Styczniowego Szydłowiec należy do tych miast, które znalazły się w centrum działań w czasie powstania styczniowego. Przed 149 laty Naczelnik sił zbrojnych wytypował w województwie sandomierskim osiem miejscowości, wśród których znalazł się Szydłowiec położony obok szosy krakowsko – warszawskiej, a zarazem na głównej linii komunikacji dywizji generała Uszakowa rozlokowanego w Radomiu.

Atak powstańców na Szydłowiec miał na celu przerwanie komunikacji między Warszawą a Radomiem i Kielcami, gdzie stacjonowały sztaby dywizji guberni radomskiej. Miasteczka te obsadzone przez rosyjskie załogi wojskowe, znajdowały się blisko polskich ośrodków konspiracyjnych. Kontrola szosy warszawsko – krakowskiej mogła prowadzić do dezorganizacji działań strony rosyjskiej nie tylko na obszarze guberni radomskiej, ale w południowej części Królestwa Polskiego. Z owych ośmiu punktów wyznaczonych do pierwszego uderzenia, strategicznie najważniejszym był Szydłowiec. Jego zajęcie przecinało komunikację na trakcie między Radomiem a Kielcami. Atak na tamtejszy garnizon składający się z dwu rot halickiego pułku (400 – 500 żołnierzy) Langiewicz postanowił przeprowadzić osobiście. Na bazie Szydłowca rozwijał dalsze plany, a miasteczko miało stać się ośrodkiem powstańczej konspiracji, i punktem zbornym dla spiskowców zdążających 22 stycznia do oddziału oraz dla kolumn dokonujących napadów w innych miejscach. (fragment publikacji autorstwa Stefana Rosińskiego pt. „Powstanie Styczniowe w Szydłowcu”)

20 stycznia na Rynku Wielkim w Szydłowcu, w 149 rocznicę tamtych wydarzeń rozpoczęły się trzydniowe, centralne uroczystości upamiętniające bohaterów zrywu narodowo – wyzwoleńczego z 1863 roku.

W imieniu organizatorów Centralnych Obchodów 149 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego tj. Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego i Federacji Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość oraz Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 r. zgromadzonych powitała Agnieszka Klepaczewska z SCKiS Zamek. Wśród uczestników uroczystości nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych i kombatantów walk o niepodległość, byli także przedstawiciele samorządu gminnego z Burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim i Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk na czele, oraz zaproszeni goście: Leszek Ruszczyk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Rafał Rajkowski – Kierownik Radomskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego, Lucjan Muszyński – Pełnomocnik Prezydenta Łodzi ds. rocznic i obchodów świat państwowych, Jan Klamczyński – Wójt Szydłowa, Roman Wojcieszek – Prezydent Miasta Skarżysko – Kam, Stanisław Krak – Burmistrz Bodzentyna, Sebastian Staniszewski – Wiceburmistrz Wąchocka, Ewa Kaniewska – Sekretarz Gminy Suchedniów, Robert Pióro – przedstawiciel Urzędu Miasta w Starachowicach, Jan Gula – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szydłowieckiego, Krzysztof Bernatek – Sekretarz Powiatu Szydłowieckiego, Józefa Życińska – Dowódca Oddziału Związku Strzeleckiego z Bliżyna, Daniel Woś – przedstawiciel Federacji Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość oraz Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 r., Roman Burek – Komendant Główny Związku Strzeleckiego i Zbigniew Sobierajski – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Kilka minut po godz. 15.00, rozbrzmiał „Hymn Narodowy” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego, a następnie Agnieszka Klepaczewska odczytała list od Ewy Kopacz - Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników i organizatorów Centralnych Obchodów 149. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w którym m.in. czytamy:

„(…) Powstanie Styczniowe odegrało wielką rolę w podtrzymywaniu świadomości narodowej i patriotycznych uczuć wobec nasilających się w tamtym czasie prób zrusyfikowania i zgermanizowania Polaków. Poświęcenie i bohaterstwo powstańców okupione represjami, zsyłkami i katorgami nie poszły na marne. Dzisiaj powracamy do tamtych wydarzeń, mając świadomość, że właśnie dzięki heroicznej odwadze i niezłomnej wierze w Polskę, nasze państwo odzyskało niepodległość. Dlatego gorąco dziękuję organizatorom uroczystości, przywołującym pamięć twórców suwerennej Ojczyzny, a zarazem wielkiego, choć tragicznego momentu naszych dziejów. Te dni to okazja do tego, by uwolnić się od codziennego zabiegania i spojrzeć na polskie sprawy uważniej, by dostrzec rzeczy naprawdę najważniejsze. Jest bowiem wielkim fenomenem historii, że mimo trwających niemal półtora wieku zaborów przetrwał duch polskiego narodu. Wdzięczna wszystkim, którzy godnie pielęgnują nasze historyczne dziedzictwo, łączę pozdrowienie i wyrazy szacunku.”

Tradycyjnie już do szydłowieckiej fary przemaszerowano przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej. Mszę Świętą w intencji bohaterów powstania styczniowego odprawił ks. Krzysztof Nowosielski wspólnie z bratem Albertem z Opactwa Cystersów w Wąchocku. W słowie skierowanym do zgromadzonych w świątyni duchowny powiedział:

„Dzięki poświęceniu tych, których już nie ma wśród nas, dziś cieszymy się wolnością. Cieszymy się wolnością i niepodległym Państwem i jednocześnie stwierdzamy, że wcale nie jest łatwo być wolnym. Ponieważ być wolnym, to znaczy podejmować świadome decyzje i brać odpowiedzialność za dobro wspólne, za to wszystko, co stanowi o naszej polskości. Dzisiejsza uroczystość napełnia nas wdzięcznością dla powstańców, ale także siłą, poprzez uświadomienie nam, że żadne wydarzenia nie są w stanie złamać polskiego ducha. Uczczenie takich momentów historii naszego kraju jest ważne, ponieważ wzmacniać w nas poczucie wspólnoty i patriotyzmu, abyśmy jak najlepiej wypełniali nasze obowiązki wobec Ojczyzny".

Po nabożeństwie delegacje złożyły biało - czerwone kwiaty pod tablicą nagrobną szydłowieckiego proboszcza z czasu Powstania Styczniowego, księdza Aleksandra Malanowicza. Udano się również na cmentarz parafialny, aby złożyć wiązanki na grobach mieszkańców Szydłowca, poległych w czasie walk powstańczych, a następnie przy figurze poświęconej Powstańcom przy ul. Kąpielowej. Po oddaniu hołdu bohaterom walk narodowo – wyzwoleńczych uczestnicy uroczystości spotkali się w szydłowieckim Zamku, gdzie zgromadzonych powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCKiS, a następnie oddała głos Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu.

- Dziś już po raz dziewiąty uczestniczymy w dużym przedsięwzięciu o charakterze patriotycznym. W imieniu własnym, Przewodniczącej Rady Miejskiej i samorządu powiatowego serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyjeżdżają do Szydłowca, aby wspólnie z nami oddać hołd walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny. Organizując obchody Powstania Styczniowego dajemy piękną lekcję patriotyzmu dla młodego pokolenia, przekazując mu te wartości, które otrzymaliśmy od naszych rodziców i dziadków. Razem tworzymy naród polski. Dla nas słowa wypisane na sztandarach „Bóg Honor, Ojczyzna” znaczą bardzo wiele. Chcemy żebyście do nas przyjeżdżali. Szydłowiec to miasto wspaniałych zabytków, pięknych krajobrazów, ale przede wszystkim ludzi otwartego serca. Pamiętajcie że tu również jest wasze miejsce – powiedział Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.

Artystyczną oprawę uroczystości zapewniła młodzież z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”, która pod kierownictwem Sławy Lorenc - Hanusz przygotowała spektakl pt. „Godzina Spisku”. Gra młodych aktorów, ciekawie zrobione sceny i scenografia zrobiły na widzach naprawdę duże wrażenie.

W sobotę 21 stycznia Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Walczak i Zbigniew Sobierajski z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu wzięli udział w dalszej części Centralnych Obchodów, które odbyły się w Suchedniowie. Natomiast w niedzielę 22 stycznia Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński wspólnie z Bolesławem Boruszewskim i Zbigniewem Sobierajskim uczestniczyli w uroczystościach rocznicy Powstania Styczniowego w Wąchocku.

PDFPodziękowania za zaproszenie.

{phocagallery view=category|categoryid=370|limitstart=0|limitcount=16}