Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pożegnaliśmy Lucjana Muszyńskiego

Drukuj
Opublikowano: 14 październik 2013

Lucja MuszyńskiPo ciężkiej chorobie w piątek 4 października 2013 roku w wieku 70 lat zmarł Lucjan Muszyński – wspaniały człowiek, wielki patriota zawsze emanujący sympatią i uśmiechem, Polak, dla którego słowa Bóg – Honor - Ojczyzna znaczyły bardzo wiele.

Z wykształcenia był polonistą. Do 1981 r. pracował jako adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej UŁ. Był łódzkim radnym I, II i III kadencji i działaczem Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. Przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego został powołany na pełnomocnika ds. rocznic i świąt narodowych. Był członkiem Związku Strzeleckiego i założycielem kapituły „Równość-Wolność-Niepodległość” kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego.

Z wielkim zaangażowaniem organizował uroczystości patriotyczne, szczególnie te upamiętniające narodowe zrywy niepodległościowe. Z sukcesem zachęcał do uczestnictwa w nich młodzież szkolną. Był wielkim zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Działał m.in. w Związku Piłsudczyków i Społecznym Komitecie Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

We wzruszających przemówieniach przyjaciele Muszyńskiego zwracali uwagę na jego patriotyzm i wielkie zaangażowanie w odkłamanie historii.

- Zapewne teraz, razem z marszałkiem Józefem Piłsudskim, pijesz w niebie swoją ulubioną herbatkę - mówili nad grobem Lucjana Muszyńskiego jego przyjaciele.

Dla nas ś.p. Lucjan Muszyński był kimś szczególnym. Wśród wielu gości odwiedzających Szydłowiec – On zawsze był gościem oczekiwanym i witanym z prawdziwą radością. Dał się poznać jako wielki miłośnik historii, zaangażowany w przywracanie i podtrzymywanie tradycji narodowych, a także sympatyk naszego miasta, które często i bardzo chętnie odwiedzał. Uczestniczył w Centralnych Obchodach Rocznicy Powstania Styczniowego odbywających się każdego roku w Szydłowcu, aby wspólnie z nami oddać hołd walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny. Ze wzruszeniem wspominamy jego wyjątkowe lekcje patriotyzmu. Zawsze pięknie i przejmująco opowiadał o losach bohaterów styczniowych. Z dużym przejęciem mówił o przygotowaniach do uroczystych obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego, w których nie mógł wziąć udziału z powodu walki z chorobą.

Ostatnie pożegnanie Lucjana Muszyńskiego odbyło się 8 października 2013 roku na cmentarzu w Łagiewnikach. W uroczystościach pogrzebowych obok rodziny i bliskich uczestniczyło liczne grono przyjaciół z wielu organizacji patriotycznych oraz samorządowców z gmin i miast, z którymi współpracował.

Lucjan Muszyński pośmiertnie dostał od Związku Strzeleckiego "Strzelec" stopień brygadiera.

{phocagallery view=category|categoryid=753|limitstart=0|limitcount=4}