Eingabehilfen öffnen

Skip to main content

77 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Drukuj
Opublikowano: 12. April 2017

10 kwietnia odbyły się w Szydłowcu uroczystości patriotyczne upamiętniające 77 rocznicę masowej egzekucji polskich oficerów w lesie katyńskim – „Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć…”. Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w szydłowieckiej farze przez ks. Bogusława Mleczkowskiego, w której licznie uczestniczyła młodzież szkolna oraz samorządowcy z gminy i powiatu.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli do Parku Niepodległości, by tam, przy pomniku "Katyń 1940" oddać cześć ofiarom zbrodni, złożyć wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalić znicze.

Ks. dziekan Adam Radzimirski poprowadził modlitwę za zamordowanych w lesie katyńskim oraz ich rodziny, a także za ofiary katastrofy samolotu rządowego Tu- 154.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który w kilku zdaniach przypomniał o wydarzeniach z kwietnia 1940 roku.

Wczesną wiosną 1943 roku rosyjscy chłopi zamieszkujący w okolicach Katynia w okręgu Smoleńskim, ujawnili okupującym te tereny Niemcom, miejsca masowych pochówków. Niemcy natychmiast rozpoczęli ekshumacje. Odkryto groby kryjące ponad 8.000 zwłok w polskich mundurach wojskowych, ze związanymi rękami. Zwłoki były łatwe do identyfikacji. Wiele zwłok miało polskie nieśmiertelniki, medaliki, ryngrafy.
Niemcy, chociaż sami mieli na sumieniu podobne rzeczy, ale w tym przypadku byli niewinni - postanowili wykorzystać sytuację propagandowo i przeprowadzili w tym celu rzetelne śledztwo. Powołali komisję, do której zaprosili przedstawicieli Międzynarodowego i Polskiego Czerwonego Krzyża, a nawet dziennikarzy, lekarzy i prawników z obozów jenieckich - Polaków, Anglików i Amerykanów. Komisja jednoznacznie ustaliła datę śmierci na kwiecień 1940 roku. Zostali zabici strzałem w głowę (…).

Trębaczki z Miejskiej Orkiestry Dętej odegrały utwór zatytułowany „Cisza”.

Ostatnim akcentem rocznicowych obchodów był montaż słowno-muzyczny „A z nami przebywa tęsknota i ból” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu, przygotowany pod kierunkiem Grażyny Olesińskiej, Edyty Nowakowskiej i Renaty Gromek.

{phocagallery view=category|categoryid=1429|limitstart=0|limitcount=0}