Eingabehilfen öffnen

Skip to main content

XV Kiermasz Wielkanocny

Drukuj
Opublikowano: 12. April 2017

Już po raz piętnasty Urząd Miejski wspólnie z SCK – Zamek, zadbał o wyjątkową oprawę niedzieli palmowej, organizując Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny. Palmy górujące nad Rynkiem Wielkim obwieszczały o zbliżających się Świętach Zmartwychwstania Pańskiego, a regionalni twórców prezentowali swoje prace na stoiskach handlowych i zachęcali do zakupu. Piękne pisanki, kraszanki, a także wielkanocne stroiki i wianuszki, czy też ręcznie dziergane obrusy i serwetki - takie oryginalne cudeńka można było kupić 9 kwietnia na Kiermaszu Wielkanocnym w Szydłowcu.

Stoiska kusiły produktami, cieszącymi nie tylko oczy, ale również podniebienia.

Honorowy patronat nad tegorocznym Kiermaszem objęli: Ordynariusz Radomski Ksiądz Biskup Henryk Tomasik i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Tradycyjnie, tuż przed południem na kiermaszowej scenie pojawili się samorządowcy gminy i powiatu oraz przybyli goście: poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, poseł na Sejm RP Wojciech Skurkiewicz, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek i dyrektor Delegatury w Radomiu Urzędu Marszałkowskiego Jan Bartosz.

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na Rynku Wielkim, złożył świąteczne życzenia, a także pogratulował rękodzielnikom i podziękował tym, którzy pracowali przy organizacji Kiermaszu. Wielkanocne życzenia złożyli również przybyli goście.

Najważniejszym akcentem szydłowieckich uroczystości była wspólna modlitwa i poświęcenie palm, którego dokonał ks. dziekan Adam Radzimirski. Następnie procesją, z figurą Chrystusa na osiołku, prowadzoną przez strażaków z OSP Szydłowiec, udano się do kościoła św. Zygmunta, gdzie celebrowano mszę świętą. Oprawę muzyczną nabożeństwu zapewnił Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”.

Na kiermaszowej scenie z wielkopostnymi pieśniami wystąpiły lokalne zespoły ludowe: Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie z Sadku, Sąsiadeczki z Chustek, Zespół Rodzinny z Korzyc, Broniowianki z Broniowa, Załawianki z Załawy.

Rozstrzygnięto także konkurs oraz plebiscyt publiczności na najładniejszą palmę w trzech kategoriach: duża, tradycyjna, nietradycyjna. Zgłoszone do konkursu palmy oceniała komisja w składzie: Teresa Sodel – przedstawiciel Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu, Anna Majstrak i Agnieszka Ślizak – radne Rady Miejskiej w Szydłowcu, Justyna Pisarek – nauczyciel Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Justyna Jezierska – naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.

Po dokładnej ocenie palm zgłoszonych do konkursu, komisja postanowiła przyznać w kategorii „Najładniejsza palma duża”:

  • I miejsce dla Zespołu „Kumosie” z Sadku,
  • II miejsce dla Zespołu „Ostałki” z Ostałówka,
  • III miejsce dla Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szydłowcu

W kategorii „Najładniejsza palma tradycyjna” komisja przyznała:

  • I miejsce Danucie Woźniak ze Zdziechowa,
  • II miejsce Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu,
  • III miejsce Danucie Gawędzie z Wysokiej.
  • Wyróżnienia przyznano Świetlicy „Nazaret”, Justynie Pietras z Sadku, Zespołowi „Cymbrzanki” z Huty.

W kategorii „Najładniejsza palma nietradycyjna” komisja przyznała:

  • I miejsce dla Świetlicy GOK w Pawłowie,
  • II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie,
  • III miejsce dla Zespołu „Zdziechowianki” ze Zdziechowa,
  • wyróżnienie dla Zespołu Placówek „Przystań” ze Skarżyska-Kamiennej,
  • wyróżnienie dla Marianny Michałowskiej z Łazisk.

W plebiscycie publiczności w kategorii „Najładniejsza palma duża” największa liczba głosów została oddana na palmę Zespołu „Kumosie” z Sadku. W kategorii palmy tradycyjnej największą liczę głosów zebrała palma zgłoszona przez Świetlicę Nazaret. W kategorii palmy nietradycyjnej największą liczbę głosów zebrała palma Koła Gospodyń Wiejskich z Huty.

{phocagallery view=category|categoryid=1428|limitstart=0|limitcount=0}