Ułatwienia dostępu

BOM zadziałał dla Szydłowca

Drukuj
Opublikowano: 09 grudzień 2022

Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosił, że ruszyła 4. Edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, fakt ten stał się okazją do podsumowania poprzedniej edycji BOM -u, tej w ramach której w Szydłowcu odbył się Wojewódzki Festiwal im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku”. Na konferencji promującej Budżet Obywatelski Mazowsza nie umknął uwadze projekt zrealizowany w Gminie Szydłowiec.

W materiale przygotowanym przez rzeczniczkę prasową Urzędu Marszałkowskiego czytamy: „Na uwagę zasługuje z sukcesem zrealizowany w 2. edycji projekt Wojewódzkiego Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku” w Szydłowcu. Na pytanie czy było warto organizatorzy odpowiadają bez wahania – Oczywiście! To był dla nas czas wzmożonej aktywności. Jednak sam festiwal cieszył się zainteresowaniem, które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Co stoi za naszym sukcesem – na pierwszym miejscu ludzie! Bez zaangażowania tak szerokiego grona realizacja zadania z pewnością nie byłaby możliwa. Ponadto liczne publikacje w mediach społecznościowych, przyciągające uwagę projekty graficzne ukazujące się w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. To niewątpliwie czynniki składające się na tak dobrą ocenę naszego projektu. Od początku wiedzieliśmy, co chcemy żeby się u nas zadziało, wiedzieliśmy na jakich artystów postawić i co zainteresuje liczne grono odbiorców – podkreślają organizatorzy.”

Wszystko zaczęło się od złożenia wniosku na organizację Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku”, do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W 2021 roku wniosek opracowali i złożyli angażujący się społecznie mieszkańcy Szydłowca, będący jednocześnie członkami Gminnego Zespołu ds. Rozwoju Turystyki, działającego przy Burmistrzu Szydłowca. Aby nie pozostawić wątpliwości informujemy, że Gminny Zespół ds. Rozwoju Turystyki pracuje społecznie.

Organizacja festiwalu nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków zewnętrznych. Na to wydarzenie muzyczne pozyskano aż 145 tys. zł. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Ze względów organizacyjnych Urząd Marszałkowski powierzył wykonanie tego zadania Gminie Szydłowiec.

Pozyskane pieniądze w przeważającej części zostały przeznaczone na opłaty dla artystów występujących podczas koncertu finałowego tj. dla członków zespołu Azyl P. oraz Kasi Kowalskiej, Marka Piekarczyka i Tomasza Organka. Z pozyskanych pieniędzy została opłacona cała technika sceniczna (scena, nagłośnienie, oświetlenie), nagrody dla uczestników festiwalu, wynagrodzenie dla członków jury, poczęstunek, ochrona oraz akcja promocyjna.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się wszystko zorganizować, a festiwal przeszedł do historii z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno publiczności, która wzięła w nim udział, jak i jednostki dotującej, w tym przypadku Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Pracownicy Urzędu Miejskiego i Szydłowieckiego Centrum-Kultury, realizowali projekt punkt po punkcie, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Stworzyli regulamin festiwalu i karty zgłoszenia oraz rozesłali informację do mieszczących się na terenie Mazowsza ośrodków kultury. Zadbali o nagłośnienie wydarzenia, zaprojektowali plakaty i identyfikatory, przygotowali umowy na występy sceniczne i pracę członków jury, zamówili i rozliczyli nagłośnienie, oświetlenie i wypożyczenie sprzętu muzycznego, podpisali umowę z firmą ochraniarską, zamówili catering dla uczestników festiwalu oraz gwiazd występujących podczas koncertu finałowego, zamówili hotele dla zespołów, przygotowali dziedziniec zamkowy i prowadzili zapisy. A nawet zamówili tort jubileuszowy z okazji 40 - lecia zespołu, którym częstowano publiczność. Przedsięwzięcie było naprawdę duże, ale efekt bardzo satysfakcjonujący.

Tym z większą przykrością przyjęliśmy komentarze o organizacji i przebiegu festiwalu, które w swoich mediach społecznościowych publikował jeden z członków zespołu Azyl P. Dementujemy nieprawdziwe plotki jakoby, ktokolwiek zaangażowany w organizację otrzymał z tego tytułu zapłatę. Wszyscy członkowie Gminnego Zespołu ds. Rozwoju Turystyki pracowali non- profit, za wyjątkiem jednego z nich, który otrzymał uposażenie jako członek jury.

Koncentrujemy się jednak na konstruktywnym działaniu i z nadzieją patrzymy w przyszłość. Są już nowe pomysły na wniosek do kolejnej edycji BOM – u. Zachęcamy do obserwowania informacji na ten temat, może już wkrótce będziemy potrzebowali państwa głosów, aby uzyskać pieniądze ze środków wojewódzkich na organizację w Szydłowcu wydarzenia kulturalnego.