Budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku. Zdjęcie pochodzi ze strony www.naszszydlowiec.pl.

23 czerwca br., odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Sadku.


Swoje stulecie powstania szkoła miała dokładnie 5 października 2020 roku., lecz z powodu pandemii koronawirusa celebrację tego wydarzenia przesunięto.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele Matki Bożej Bolesnej w Sadku, a przewodniczył jej ks. dziekan Marek Kucharski. Obecna była delegacja złożona z władz gminnych, przedstawicieli gminnej oświaty, sztandarów i najważniejszych gości, czyli absolwentów szkoły.
Msza była też okazją, do złożenia życzeń imieninowych ks. Zenonowi, proboszczowi kościoła w Sadku, który 23 czerwca obchodził imieniny.

 

Po mszy, wszyscy zebrani udali się przed budynek szkoły, gdzie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym Patrona Szkoły Janusza Kusocińskiego.

W dalszej części uroczystości, Dyrektorka Szkoły, Pani Ewelina Wiśniewska-Kurek, powitała zebranych gości, opowiedziała historię szkoły oraz wspomniała o byłych dyrektorach i kierownikach. Głos zabrał również Wicemarszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Rafał Rajkowski, który podkreślił jak bardzo ważna jest edukacja, a także iż zawód nauczyciela to niezwykła odpowiedzialność. Parę słów dołożył także Burmistrz Szydłowca Artur Ludew.
Przemówień nie było końca, ponieważ każdy chciał pogratulować 100 lat działalności. Wśród mówiących głos zabrali Dyrektorzy Placówek Oświatowych znajdujących się na terenie gminy, Dyrektorka Sanepidu Elżbieta Pawlak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Sokół, a także został odczytany list Posłanki PiS Agnieszki Górskiej. Po nich nastąpiły występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły, a na sam koniec zdmuchnięto świeczki na torcie.

Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali z okazji 100-lecia specjalną salę, która przenosiła w czasie. Można tam było przejrzeć stare pisma i zdjęcia, zobaczyć jak wyglądały ławki szkolne w ubiegłym wieku oraz wpisać się do księgi pamiątkowej.