Królewskie przyjęcie – tak wspominają szydłowieccy seniorzy z zespołu „Senioritas Malinki” sposób, w jaki gościli ich mieszkańcy francuskiego miasta Beynes, z którym dwa lata temu Szydłowiec nawiązał współpracę w ramach programu miast partnerskich. Śpiewający zespół wraz z przedstawicielami Urzędu gościli w Beynes od 28 czerwca do 4 lipca.

Polskich gości powitali w Beynes przedstawiciele władz miasta; burmistrz z zastępcą, członkowie rady miejskiej i mieszkańcy, w których domach gościli nasi seniorzy. Panie Evelyne Lafforgue i Annie Stender ze stowarzyszenia Beynes Histoire et Patrimoine oprowadziły grupę po zabytkach Beynes i przybliżyły historię francuskiego miasteczka. Malinki wystąpiły z koncertem dla mieszkańców Beynes z polskimi popularnymi piosenkami, jakie mają w swoim repertuarze, a słuchacze nagrodzili polskich gości owacją na stojąco, śpiewając na zakończenie wspólnie.

Szydłowieccy seniorzy zwiedzili malownicze okolice Beynes i wzięli udział festiwalu Touches de Jazz; jednej z większych i najbardziej znanych imprez tego rodzaju we Francji, gromadzącej kilka tysięcy fanów jazzu.

Częścią programu było także zwiedzanie Paryża. Goście obejrzeli najpiękniejsze zabytki, odbywając wycieczkę po Sekwanie. Zwiedzili zespół pałacowy w Wersalu, kościoły i muzea.

Serdeczne przyjęcie, z jakim spotkali się nasi seniorzy, wieczory spędzone we francuskich rodzinach, długie rozmowy z gospodarzami, wspólne oglądanie meczu polskich piłkarzy na rozgrywkach Euro 2016, wycieczki po okolicy, śpiewanie i biesiadowanie sprawiły, że nawiązane przyjaźnie na pewno zaowocują odwiedzinami mieszkańców Beynes w Szydłowcu. Tym bardziej, że to nie pierwszy kontakt mieszkańców Szydłowca i Beynes. W październiku ubiegłego roku w Beynes gościła grupa polskiej młodzieży, a wiosną przyjmowaliśmy w Szydłowcu młodych ludzi z Francji. Komitet do spraw Miast Bliźniaczych z Beynes wspólnie z Wydziałem Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego planują już następne spotkania dla różnych grup naszych mieszkańców.

Wizyta szydłowieckich seniorów w Beynes była ogromną atrakcją dla naszych emerytów. Partnerstwo naszych miast to wspaniała okazja do wzajemnego poznania przez Polaków i Francuzów, swoich zwyczajów, kultur i uświadomienia sobie, jak mało dzieli, a jak wiele łączy mieszkańców oddalonych od siebie krajów Europy.