Miasta partnerskieW dniu 2 i 3 maja, podczas obchodów XIII Szydłowieckich Zygmuntów, gościły w naszym mieście na zaproszenie burmistrza Szydłowca Artura Ludwa delegacje zaprzyjaźnionych miast – Beynes we Francji i Turdy w Rumunii. Podczas wizyty burmistrz rumuńskiej Turdy Tudor Stefanie i mer francuskiego Beynes Alain Bricault uroczyście podpisali na szydłowieckim zamku umowy z burmistrzem Szydłowca Arturem Ludwem, dotyczące partnerstwa naszych miast.

Głównym obszarem przyjaznej współpracy z Beynes ma być szeroko rozumiana sfera edukacji, kultury, turystyki i sportu. Współpraca z Turdą będzie realizowana w zakresie kultury i tradycji lokalnej, edukacji, turystyki, ekonomii, administracji publicznej, infrastruktury i inwestycji, rolnictwa, sportu i promowania demokracji oraz wartości obywatelskich. Poszczególne działania, które burmistrz Tudor Stefanie i mer Alain Bricault omawiali podczas spotkań z burmistrzem Arturem Ludwem, będą realizowane przez podmioty lub organizacje – w Beynes głównym partnerem roboczym będzie Komitet ds.Współpracy Bliźniaczej, w Turdzie – Wydział Stosunków Międzynarodowych tamtejszego ratusza. Koordynatorem działań ze strony Szydłowca jest Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego.

Francuscy i rumuńscy samorządowcy zwiedzili miasto, zapoznali się z jego historią i zabytkami, odwiedzili szydłowieckie szkoły i obiekty sportowe, wysłuchali koncertów Miejskiej Orkiestry Dętej i Chóru Miasta Szydłowca Gaudium Canti. Podczas uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja panowie Alain Bricault i Tudor Stefanie złożyli wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na szydłowieckim rynku, a następnie całe delegacje, wspólnie z polskimi samorządowcami i mieszkańcami miasta wzięły udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.

W skład delegacji zagranicznych wchodzili samorządowcy zajmujący się dziedzinami, w których miasta zamierzają współpracować. Merowi Alainowi Bricault towarzyszyli zastępca ds. oświaty i nauczania pani Véronique Lemoine i zastępca ds. sportu Jean-Michel Lherbier. Komitet ds. Współpracy Bliźniaczej reprezentowały panie Marie Chabrelie i Béatrice Bianchini-Burlot.

Burmistrzowi Turdy Tudorowi Stefanie towarzyszyła pani Codruta Bianca Bungardean – szef wydziału stosunków międzynarodowych, szef departamentu zasobów ludzkich pani Carmen Collar zastępca szefa lokalnej policji Aurelian Podar i radni Rady Miasta Turda – Dorina Arion, Radu Nicolae Panait, Dorin Corpodean, Nicolae Costisor i Sorin Viorel Bichis. Do Szydłowca przybył także konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Robert Milczarek z małżonką.

Wizyta samorządowców z miast partnerskich zakończyła się podziękowaniem dla wszystkich, zaangażowanych w przygotowanie i organizację wizyty, za owocny pobyt, polską tradycyjną gościnność i atrakcje, w których uczestniczyli.