Ułatwienia dostępu

Sprawozdanie z działalności Burmistrza Szydłowca za pierwszy kwartał 2017 roku

Drukuj
Opublikowano: 12 grudzień 2017

Drodzy Mieszkańcy, po raz kolejny przedkładam Państwu sprawozdanie z działalności Burmistrza Szydłowca. Zapraszam do zapoznania się z informacją o najważniejszych zadaniach realizowanych na terenie naszej gminy. Wraz z nadejściem wiosny mamy dużo pracy, ale to sprawia, że mogę się z Państwem podzielić pozytywnymi informacjami.

Pierwszy kwartał roku bieżącego to początek ważnych inwestycji, których przygotowanie wymagało czasu i zaangażowania środków finansowych. W marcu rozpoczęliśmy realizację zadania - zagospodarowanie szydłowieckiego zalewu. Inwestycja ta będzie składała się z trzech etapów. Etap pierwszy obejmuje: remont tamy, oczyszczenie zbiornika wodnego oraz rekultywację terenów zielonych. Przy zalewie powstaną nowe miejsca wypoczynku z altanami grillowymi, pola kwiatowe, nowe nasadzenia drzew, alejki spacerowe, a także pole namiotowe i 2 boiska do piłki plażowej. Teren zostanie również oświetlony. Pierwszy etap prac przy zalewie planujemy zakończyć do 30 maja 2018 roku. W drugim etapie, mamy zaplanowaną budowę zaplecza rekreacyjnego. Do końca 2018 roku powstanie: amfiteatr, plac zabaw, boisko do piłki nożnej, plażowej, siłownia zewnętrzna, skatepark oraz dwa odkryte baseny dla dzieci. Etap trzeci zaplanowany na 2019 -2020 to budowa zaplecza restauracyjnego z kręgielnią i miejscami noclegowymi.

Przy okazji realizacji tej inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu i wzdłuż ulicy Partyzantów powstanie około 150 nowych miejsc parkingowych. Zagospodarowanie terenu wokół zalewu ożywi i uatrakcyjni południową część miasta, a także wzbogaci naszą ofertę turystyczną.

Rozwój Szydłowca, zarówno ekonomiczny jak i infrastrukturalny to priorytet pracy samorządu gminnego. Drogą do osiągnięcia tego celu jest m.in. ożywienie dzielnicy przemysłowej i pozyskanie inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy. Kiedy obejmowałem funkcję Burmistrza Szydłowca, gmina dysponowała w jednym kawałku około 2 hektarowym gruntem w dzielnicy przemysłowej. Obecnie, po wykonanych przez gminę zamianach i wykupach obszar, jaki mamy do zaoferowania potencjalnym inwestorom to już około 4 hektary i wciąż pracujemy nad jego powiększeniem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to na jesieni br. będziemy dysponować obszarem około 6 hektarowym.

Od czerwca 2016 roku jesteśmy w trakcie realizacji wniosku scaleniowego. To czasochłonny proces, ale wierzę, że przyniesie dla naszej gminy wymierne efekty.

Skrupulatnie planujemy gminne wydatki, ponieważ troska o kondycję finansową, jest bardzo ważna, szczególnie w naszej sytuacji, kiedy gmina ma wiele wyzwań inwestycyjnych i zobowiązań do spłacenia. Chciałbym jednak podkreślić, że obecny samorząd nie zaciągnął żadnego kredytu. Spłaciliśmy natomiast, z odsetkami blisko 3 miliony złotych. Mimo tego realizujemy wiele inwestycji. Budżet na rok bieżący zawiera 89 zadań inwestycyjnych. Będziemy kontynuować budowę nowych ulic na Osiedlu nad Zalewem. Mamy nową nawierzchnię na ulicach Żeromskiego i Mickiewicza, teraz zajmiemy się ulicami Kochanowskiego i Spacerową. Nowe drogi są już budowane w sołectwach Łazy i Ciechostowice. Prace w Łazach wykonujemy przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, natomiast inwestycja realizowana w Ciechostowicach otrzymała ponad 63% refundację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowa droga powstanie również w miejscowości Zdziechów Działy. Wyremontowana będzie droga w Szydłówku. Zaplanowany jest remont ulicy Wymysłów, który będzie realizowany w trzech etapach, w latach 2017 - 2019. Trwają prace przy budowie chodnika w Sadku. Zakończony został remont placu manewrowego przy OSP w Szydłowcu, a przy ulicy Strażackiej powstały nowe miejsca parkingowe. Kontynuowana jest budowa nowych lokali socjalnych na ulicy Piaskowej w Szydłowcu. Inwestycja ta zostanie zakończona w czerwcu br.

Czekamy na decyzję w sprawie gminnych wniosków o dofinansowanie montażu windy przy PSP nr 1 w Szydłowcu, budynku klubowego KS „Szydłowianka” oraz termomodernizacji budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej. Opracowywana jest dokumentacja na deptak wzdłuż rzeki Korzeniówki oraz na budowę chodników: przy ulicy Kościuszki – od ZS im KOP w stronę Woli Korzeniowej do Huty Szkła, przy ulicy Moniuszki w Szydłowcu. W trakcie opracowywania jest również dokumentacja na remont remizy OSP w Jankowicach. Wkrótce powstanie nowy plac zabaw w Wysocku.

W tym miejscu chcę Państwu przypomnieć, że budynek po zlikwidowanej w 2012 roku szkole podstawowej, przekazaliśmy w użyczenie Fundacji Osiem Marzeń. Obecnie trwają tam, intensywne prace remontowe. Prezeska Zarządu Fundacji - Monika Łukomska Bekiel planuje w obiekcie zorganizować placówki oświatowe.
Na wniosek sołtysa lub rady sołeckiej budynek będzie mógł być wykorzystywany na potrzeby mieszkańców Wysocka. Informuję ponadto, że zagospodarowaliśmy wszystkie niewykorzystane budynki znajdujące się w zasobach gminy. Ostatni niezagospodarowany budynek – dom przy ul. Kamiennej, został przekazany umową użyczenia dla Fundacji Strefa JP II.

Dbając o równomierny rozwój naszej gminy przeznaczymy ponad 300.000 zł na realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego. Mieszkańcy sołectw sami decydują, jakie inwestycje są potrzebne w swoich miejscowościach, a samorząd gminny dokłada starań, aby zostały one wykonane zgodnie z oczekiwaniami. Lista zadań zaplanowanych w ramach funduszu sołeckiego na czwartej stronie naszego kwartalnika.

Mając przekonanie o dużym potencjale społecznym i kierując się zasadami dialogu obywatelskiego w tym roku już po raz trzeci zapraszam mieszkańców do wskazywania zadań, które będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Takie rozwiązanie wprowadziłem w 2015 roku.Zostało ono zaakceptowane przez mieszkańców, o czym świadczy ilość zgłaszanych projektów oraz liczba osób biorących udział w głosowaniu na konkretne zadania. Liczę, że tak będzie również w tym roku, do czego serdecznie zachęcam.

Wielu naszych mieszkańców ma sentyment do dawnego kina Górnik. Jak wiemy budynek ten od lat niszczeje i obecnie wymaga gruntownego remontu, dlatego został on objęty „Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2016-2023”.Ogłosiliśmy również konkurs architektoniczno - urbanistyczny na opracowanie koncepcji modernizacji kina Górnik w Szydłowcu, do którego zgłosiło się dwanaście firm. Termin składania prac konkursowych upływa 5 maja.

Podjąłem konkretne decyzje w celu ożywienia ruchu turystycznego. Powołałem Zespół ds. Rozwoju Turystyki w Gminie Szydłowiec, który już rozpoczął realizację projektu „Zintegrowane wykorzystanie lokalnych atutów i możliwości dla zwiększenia ruchu turystycznego w mieście i gminie w latach 2017 – 2019”. Zespół realizuje cele takie jak:

  • poprawa funkcjonowania Miejskiej Informacji Turystycznej,
  • utworzenie pakietu ofert turystycznych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych,
  • opracowanie nowej oferty przewodników i wydawnictw,
  • utworzenie regionalnej oferty gastronomicznej, poprawa jakości usług gastronomicznych w porozumieniu z przedsiębiorcami.

Wytyczyliśmy nowy szlak turystyczno - gastronomiczny po naszej gminie zatytułowany „Jak smakuje Szydłowiec”. Na szlaku tym zapraszamy do poszczególnych restauracji, które oferują tradycyjne dania regionalne, a także oryginalne specjały swojej kuchni. Rozpoczęliśmy również kurs przygotowawczy dla przewodników po Szydłowcu.

Grupa młodych ludzi dostaje solidną porcję wiedzy o naszej historii i architekturze, tak aby byli przygotowani do świadczenia usług turystom.

W pełnej gotowości mamy nasze służby komunalne, które dbają o czystość w mieście. A trzeba przyznać, że pracy im nie brakuje. Aby powstrzymać niechlubne zachowania, jakimi jest tworzenie dzikich wysypisk śmieci zakupiliśmy fotopułapki. Został również wymieniony monitoring na Rynku, co m.in. pozwala na ustalenie tożsamości osób, które zachowują się niewłaściwie. Referat Komunalny został doposażony w kosiarkę samojezdną, wykaszarkę poboczy i ciągnik Tuber 50. Zakupiony sprzęt pomoże w utrzymaniu zieleni.

Aby poprawić estetykę naszej przestrzeni publicznej i ubarwić ją poprzez nowe nasadzenia kwiatów, już dzisiaj zapraszam mieszkańców do wspólnego sadzenia kwiatów i krzewów. Akcją kwiatową zorganizujemy w połowie maja. O szczegółach poinformujemy na stronie internetowej i naszym profilu fb. Jeszcze przed rozpoczęciem sezony letniego doposażymy Miejską Wypożyczalnię Rowerów.

Już po raz piętnasty będziemy w Szydłowcu obchodzić Zygmunty – coroczne święto miasta, na które wszystkich Państwa zapraszam. Na 2 i 3 maja zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Gwiazdą zygmuntowskiej sceny będzie zespół „Poparzeni Kawą Trzy”. Wystąpią także „Black Radio”, „Zjednoczony Ursynów” i „Tadek” oraz nasi lokalni artyści. Zachęcam do spędzenia atrakcyjnej majówki w Szydłowcu.

Korzystając, że mogę się do Państwa zwrócić z okazji Świąt Wielkanocnych składam serdeczne życzenia. Niech ten wyjątkowy czas będzie obfity w radosne spotkania z najbliższymi, a Zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas nową nadzieję i będzie inspiracją do kierowania się w życiu sercem i życzliwością.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Szydłowca Artur Ludew