Zakończenie sezonu inwestycyjnego w Ciepłowni Miejskiej

Ciepłownia Miejska
Opublikowano: 27 wrzesień 2017

W ramach przyjętej przez właściciela Ciepłowni Miejskiej Strategii Działalności i Rozwoju Spółki w latach 2017 do 2019, Ciepłownia Miejska sp. z o.o. w Szydłowcu przeprowadziła w 2017 roku przebudowę kolejnego odcinka miejskiej sieci ciepłowniczej od parkingu przy ul. Wschodniej (przy Lewiatanie) w kierunku os. Wschód i w kierunku os. Zamkowa. Były to ostatnie odcinki sieci magistralnej podlegające modernizacji, z których zasilane są dwa największe osiedla Szydłowca.

Przetarg prowadzony w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych rozstrzygnięto w miesiącu maju. Realizacji podjęła się firma "DOM-TOM" z Łodzi za kwotę ponad 667747 zł brutto. Roboty sieciowe rozpoczęto w miesiącu czerwcu, natomiast zakończono w miesiącu lipcu 2017 roku oddając zmodernizowane odcinki sieci do eksploatacji. Zadanie to realizowano przy udziale środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kwota pożyczki jaką uzyskała ciepłownia to 501 tys. złotych z możliwością jej częściowego umorzenia po wywiązaniu się z realizacji zadania i warunków zawartych w umowie pożyczki. Inwestycja ta w znacznym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne osiedli zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz pozwoliła na znaczne obniżenie strat przesyłu energii cieplnej na zmodernizowanych odcinkach sieci.

Szydłowiec jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada sieci wykonane w 100% w technologii rur preizolowanych. Kwota za jaką realizowano to zadanie była znacznie niższa od kwoty wynikającej z kosztorysu inwestorskiego, co pozwoliło na rozszerzenie zakresu rzeczowego inwestycji realizowanych w bieżącym roku. Tym samym wprowadzono do planu inwestycyjnego modernizację pompowni wody sieciowej w kotłowni systemowej polegającej na zabudowie dwóch nowych pomp sterowanych przekształtnikami częstotliwości o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Zadanie to jest w trakcie realizacji. Przewidywany koszt to 52 tys. zł. Ponadto wprowadzono do planu inwestycyjnego modernizację węzła wymiennikowego w budynku Ogrodowa 24 o wartości 23370 zł brutto. Zadanie to wpisuje się w zakres robót zleconych ciepłowni przez wspólnoty mieszkaniowe z tego osiedla obejmujący budowę nowej sieci rozdzielczej i zabudowę nowych węzłów wymiennikowych w budynkach Radomska 48 oraz Plac M. Konopnickiej 13. Inwestycję tą zakończono w miesiącu wrześniu i w chwili obecnej sieć wraz z węzłami jest eksploatowana przez ciepłownię. Planowane koszty dla tego zadania powinny zamknąć się w kwocie 108286 zł brutto. Końcowe rozliczenie nastąpi w miesiącu październiku. Ostatnim realizowanym zadaniem jest modernizacja układu pomiarowo rozliczeniowego energii elektrycznej w kotłowni przy ulicy Kolejowej. Realizacja tego zadania nie była planowana i jest ona wynikiem zmiany ustawy Prawo energetyczne wymuszającej na odbiorcach energii elektrycznej wprowadzenie nowych standardów układów rozliczania energii elektrycznej. Przewidywany koszt tej modernizacji to około 12 tys. zł brutto.

Łącznie w 2017 roku koszty inwestycji i modernizacji realizowanych przez ciepłownię zamkną się w kwocie 863403 zł brutto, a w kwocie netto 701953 zł. Proces odtwarzania majątku produkcyjnego i przesyłowego ciepłowni postępuje w szybkim tempie gwarantującym utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego miasta na wysokim poziomie.