Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dzień Wszystkich Świętych ─ czcijmy pamięć tych, którzy odeszli

Drukuj
Opublikowano: 31 październik 2016

Pierwsze dni listopada to szczególne polskie święta. Cmentarze rozbłyskują tysiącami świateł, alejki wypełniają ludzie, często jadący setki kilometrów, by odwiedzić groby bliskich.

Na cmentarzach spotykają się nie tylko rodziny, ale i starzy znajomi, którzy nieraz nie widzieli się od lat. Na grobach palimy światła, co oznacza, że pamiętamy o tych, których już między nami nie ma. Katolikom Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny każą pamiętać, że ci którzy odeszli, istnieją w innej postaci i innej rzeczywistości, a my w końcu także do nich dołączymy. Jednak pamięć o zmarłych tak głęboko wrosła w polską tradycję i kulturę, że pielęgnują ją nie tylko polscy katolicy. Jest ważna także dla niewierzących. Ciągłość pamięci, świadomość, że skądś przychodzimy i dokądś zmierzamy tworzy naszą kulturę i historię.

W krajach o tradycji protestanckiej, albo nawet świeckiej ludzie obchodzą Halloween, mający poprzez swoją lekką, często prześmiewczą formę oswajać ludzi z myślą o śmierci. Niektórzy bezkrytycznie i bezmyślnie naśladują wszystko, co zachodnie. Jednak nasze święto ma inną, bogatszą treść. Wierzącym przypomina nie o tym, że umrzemy, lecz o tym, że będziemy żyć w innej rzeczywistości, a niewierzącym – że będziemy żyć w pamięci innych. Szanujmy więc naszą polską kulturę, polską tradycję i polską pamięć. Zapalmy światełka na grobach naszych zmarłych, poświęćmy im, wspólnie z bliskimi, chwilę wspomnień. Pomyślmy o wszystkich, którzy zginęli w wojnach, polegli za naszą polską suwerenność. Zadbajmy o groby tych, którym tak wiele zawdzięczamy – żołnierzy, naszych wychowawców i nauczycieli. Nie zapominajmy o tych, którzy przez kilkaset lat mieszkali w naszym mieście tuż obok nas, razem z nami współtworzyli naszą szydłowiecką historię.

Pamiętajmy, by kiedyś pamiętano także o nas.