Eingabehilfen öffnen

Skip to main content

Nieoznakowane trasy rowerowe

Drukuj
Opublikowano: 13. November 2015

Szlak rowerowy nr 1
dł. 23 km (33 km): Szydłowiec - Szydłowiec PKP - Sadek - Barak -(Skarbowa Góra) - Szydłowiec
Szlak rowerowy wiedzie wokół miejscowości Sadek. W miejscowości tej odbywa się corocznie ogólnopolski bieg uliczny. Atrakcją trasy jest przejazd w przeważającej większości przez tereny leśne.
Trasa płaska bez wzniesień i jakichkolwiek trudności terenowych. W przebiegu całego odcinka jedynie 3 km to droga nieutwardzona, która jest łatwa do przejazdu. W połowie trasy znajduje się motel i parking z miejscem na grillowanie.
Szlak o małym natężeniu ruchu samochodowego, w połowie praktycznie wyłącznie dla ruchu rowerowego. Znakomita inhalacja dróg oddechowych olejkami eterycznymi drzew.
Dodatkowo trasę można wydłużyć o około 10 km w celu odwiedzenia cmentarza partyzanckiego na Skarbowej Górze. Jest to największy na naszym terenie cmentarz partyzancki zlokalizowany w lesie. Dojazd do cmentarza prowadzi drogą przeciwpożarową nie utwardzoną, lecz dobrej jakości.

Szlak rowerowy nr 2
dł. 32 km: Szydłowiec - Budki II - Hucisko - Leszczyny - Huta - Aleksandrów -Antoniów-  Budki I - Szydłowiec
Trasa prowadzi do pasma górskiego Garbu Gielniowsko – Iłżeckiego, gdzie znajdują się najwyższe szczyty Ziemi Szydłowieckiej: góra Cymbra (377,7 m n.p.m.) i Altana (408,4 m n.p.m.).
Trasa zróżnicowana ze znacznymi nachyleniami terenu. Odcinek około 2 km jest trudny, prowadzi przez tereny leśne, lecz z drogą utwardzoną z licznymi utrudnieniami. Ponad to, wjeżdżając do miejscowości Huta droga jest bardzo kręta i wymaga wolnej i uważnej jazdy. Szlak bardzo atrakcyjny, wiedzie zboczami wzniesień, skąd rozciąga się wspaniała panorama prawie całego obszaru Ziemi Szydłowieckiej (w Hucisku, a następnie między leszczynami i Hutą).
W Leszczynach zbaczając o około 100 m z trasy możemy odpocząć w miejscu, gdzie swój bieg zaczyna rzeka Jabłonica.
Trasę można wydłużyć w miejscowości Huta kierując się do Antoniowa, w sąsiedztwie którego znajduje się piękny i z bogatą florą i fauną rezerwat Podlasie.
W miejscowości Aleksandrów znajduje się zalew z dziką przyrodą i idealnymi warunkami relaksu i wyciszenia emocji.

Szlak rowerowy nr 3
dł. 24 km: Szydłowiec-Książek - Budki I - Aleksandrów - Chlewiska - Koszorów -Szydłowiec -Wymysłów
Szlak leśny, teren płaski, w 80% drogi asfaltowe. Po drodze miejscowość Chlewiska, gdzie można zwiedzić zabytkową Hutę Żelaza, pałac obronny – dawny zamek Chlewickich, kościół parafialny z XVI w .
Odpocząć możemy nad zalewem, przy którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy z zespołem domków letniskowych i dobrze wyposażonym zapleczem gastronomicznym, miejscem do grillowania i wypożyczalnią sprzętu wodnego.
Planując zwiedzanie zabytkowej huty żelaza, warto wcześniej umówić się z przewodnikiem telefonicznie – tel.: 048 628 71 93.
Po drodze wycieczki rowerowej znajdziemy największy akwen wodny z małą elektrownią wodną w miejscowości Koszorów. Zbiornik wodny jest wielką atrakcją dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Woda w zbiorniku jest wyjątkowej klasy czystości. Bezpośrednio do zbiornika przylega las z urodzajnym runem leśnym i szlakiem pieszym do Szydłowca przez wieś Wymysłów.

Szlak rowerowy nr 4
dł. 37 km: Szydłowiec - Pawłów - Chlewiska - Stefanków - Skłoby - Nadolna - Rzuców - Smagów - Jabłonica - Zawonia - Ostałów - Broniów - Krawara - Bieduszki - Marywil - Szydłowiec
Szlak obejmuje płn. – zach. część powiatu. Teren lekko falisty o typowo rolniczym charakterze. Wiele odcinków trasy wiedzie przez lasy. W środkowej swej części przechodzi przez miejscowość Stefanków, w której prowadzone były walki narodowowyzwoleńcze oddziałów Powstania Styczniowego przez gen. Mariana Langiewicza. Również istnieją miejsca pamięci pomordowanych z czasów II wojny światowej – cmentarz poległych w Skłobach.
W tych okolicach działał oddział mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W pobliżu trasy przebiega pieszy Szlak Partyzancki „Hubala” wiodący do Skarżyska – Kam. w województwie świętokrzyskim. Pomiędzy Broniowem i Krawarą zobaczyć można duży, ciągle eksploatowany kamieniołom (tutaj zachować należy szczególną ostrożność).
Trasa niemal w całości wiedzie drogami asfaltowymi, jedynie na odcinku Bieduszki – Marywil droga żużlowa.

Szlak rowerowy nr 5
dł. 38 km: Szydłowiec - Wysocko → Krzcięcin - Wilcza Wola - Korzyce – Pogroszyn - Koryciska - Omięcin - Zaborowie - Chałupki Łaziskie - Łaziska - Ciepła - Świniów - Zdziechów - Szydłowiec
Traktem tym dojedziemy do miejscowości Koryciska, w której jeszcze po wojnie wydobywano rudę żelaza. Bardzo urocze i dziko zarośnięte wyrobisko po kopalni.
6 km dalej po trasie na wschód, pośród lasu w miejscowości Chałupki Łaziskie znajduje się piękny zalew z kaskadą.
Następnie trasa wiedzie mało zaludnionymi terenami, dobrą drogą wśród pól i lasów do miejscowości Szydłowiec.
Teren, przez który przechodzi szlak jest lekko pofałdowany, ale z dobrymi drogami, niewielkim ruchem kołowym z możliwością zatrzymania się w wielu miejscach na odpoczynek, ognisko czy rodzinny piknik. Jedynie na odcinku Zaborowie – Chałupki Łaziskie droga nieutwardzona w okresie wiosennych roztopów i jesiennych deszczy może być trudno przejezdna. W takich przypadkach trasę można skrócić kierując się bezpośrednio z Zaborowia do Łazisk.

Szlak rowerowy nr 6
dł. 25 km: Szydłowiec - Szydłówek - Śmiłów - Kurkoć - Gąsawy Plebańskie – Jastrząb- Lipienice - Wola Lipieniecka - Kuźnia - Jastrząb - Orłów - Szydłówek - Szydłowiec
Trasa urozmaicona z niewielkimi wniesieniami. Przebiega obok licznych kopalni i złóż piaskowca w tym największych złóż w Śmiłowie. Trasa przebiega dobrymi, równymi drogami asfaltowymi.
Bardzo przyjemna rowerowa wycieczka rodzinna połączona ze zwiedzaniem wyrobisk skalnych (uwaga głębokie wykopy – należy zachować szczególną ostrożność), kościoła parafialnego w Jastrzębiu, piękny zalew oraz teren do niedzielnego wypoczynku i uprawiania sportów.
Trasę tę można połączyć ze szlakiem nr 1 i będziemy mieli niezwykle atrakcyjną wycieczkę całodniową z wieloma możliwościami odpoczynku i ciszą leśną.
W miejscowości Śmiłów oprócz wyrobisk skalnych ciekawą atrakcją jest hałda ziemna znacznej wysokości, z której rozciąga się wspaniały widok na okolice.

Szlak rowerowy nr 7
dł. 37 km: Szydłowiec – Szydłowiec stacja kolejowa- Gąsawy Rządowe - Bieszków – Rogów- Mirów - Zbijów - Kierz Niedźwiedzi -  Sadek - Szydłowiec
Trasa typowa dla amatorów jazdy rowerem. Liczne wzniesienia, lecz niewiele miejsc do zwiedzania. Trasa tworzy pętlę i prowadzi przez główne miejscowości gminy Mirów.
Doskonała trasa dla amatorów szybkiej jazdy oraz dla młodzieży, dla której jazda rowerem jest przyjemnością samą w sobie.
Po drodze między Mirowem a Zbijowem zobaczyć można przy drodze zespół pomników przyrody w postaci alei wiekowych dębów szypułkowych, w sąsiedztwie których znajduje się góra Piekło z wyłaniającymi się z ziemi pokładami piaskowca noszącymi ślady naturalnej erozji.

Szlak rowerowy nr 8
dł. 24 km: Szydłowiec - Majdów -Ciechostowice - Hucisko - Budki II - Szydłowiec

Trasa typowo leśna, na odcinku około 0,5 km trudno przejezdna. Liczne wzniesienia i przeszkody leśne. Dla zainteresowanych możliwość zwiedzania rezerwatów cisa rosnącego w naturalnych warunkach leśnych. Znakomite warunki na wycieczki piesze po duktach leśnych znajdujących się przy szlaku rowerowym. Tereny bogate w runo leśne. Absolutna cisza i spokój w tym dużym kompleksie leśnym Lasów Państwowych.
Trasa przebiega przez najwyższe wzniesienie województwa mazowieckiego – górę Altanę (408,4 m n.p.m.).

Szlak rowerowy nr 9
dł. 60 km: Szydłowiec -Zdziechów - Ciepła -Łaziska - Orońsko - Helenów -Tomaszów - Śniadków - Dobrut - Wola Lipeniecka Mała - Nowy Dwór - Mirówek - Mirów - Rogów - Bieszków - Gąsawy Plebańskie - Jastrząb - Orłów -Szydłówek - Świerczek - Szydłowiec

Trasa na wycieczki rodzinne, której pokonanie trwa parę godzin. Po drodze zwiedzanie:
Pałacu Brandta; Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wyrobiska wapienia w Śniadkowie, ciekawych architektonicznie kosciołów w Mirowie i Jastrzębiu.

Można także zwiedzić kopalnie piaskowca w Orłowie czy Szydłówku oraz odpocząć, zamówić posiłki czy też grillować w motelu „Iguś” w Świerczku. Szlak stosunkowo długi, lecz wiodący drogami asfaltowymi bez większych wzniesień, o małym ruchu pojazdów mechanicznych.
W miejscowości Orońsko ma swą siedzibę Centrum Rzeźby Polskiej (www.rzezba-oronsko.pl)
Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje XIX-wieczny zespół dworski składający się z odrestaurowanych budynków: pałacu, oficyny, kaplicy, oranżerii i zabudowań gospodarczych. Jedynym nowoczesnym obiektem w tym zabytkowym kompleksie, otoczonym przez stary park krajobrazowy jest Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Artystyczna tradycja Orońska narodziła się ponad półtora wieku temu, dzięki zamiłowaniom założycieli orońskiego dworu – rodziny Christianich. Kontynuował i wzbogacił tę tradycję wybitny malarz batalista Józef Brandt (1841-1915), który mieszkał i tworzył w Orońsku.
W kompleksie pałacowym znajduje się hotel z zapleczem gastronomicznym.

Szlak rowerowy nr 10
dł. 57 km: Szydłowiec -Książek Majdowski -Hucisko -Leszczyny -Huta -Chlewiska -Koszorów - Cukrówka - Smagów -Zawonia - Pogroszyn -Omięcin -Zaborowie -Ziomaki -Wysocko - Długosz -Szydłowiec

Trakt wiedzie drogami o małym ruchu pojazdów samochodowych. Po trasie znajduje się wiele zabytków i ciekawych miejsc z roślinnością rosnącą w naturalnych warunkach przyrodniczych.
Ze względu na pofałdowany teren, trasa raczej dla zaawansowanych rowerzystów. Niemniej jednak pokonując pewne odcinki pieszo, można jeździć całymi wielopokoleniowymi rodzinami.
Po drodze liczne bary i sklepiki, gdzie można zaopatrzyć się w napoje i żywność. Jest wiele miejsc do wypoczynku z licznymi miejscami na postój, a w sezonie w lasach, których jest po drodze dużo można zbierać runo leśne i odbywać spacery.
Trasę tę można w każdej chwili w zależności od samopoczucia i warunków pogodowych skrócić bądź wydłużyć nawet do dystansu 100 km. Przyjemność z jazdy rowerem dla tych, co lubią jeździć gwarantowana.

Opracowanie na podstawie informatora "Szlaki Rowerowe Ziemi Szydłowieckiej", wydanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Szydłowieckiej.