Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zapraszamy na premierę

Drukuj
Opublikowano: 16 czerwiec 2015

PremieraSzydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek oraz Grupa Teatralna „ZAMCZYSKO” zapraszają na premierę spektaklu opartego na dramacie romantycznym „DZIADY” część II Adama Mickiewicza. Premiera odbędzie się 23 czerwca 2015 roku w Sali Kameralnej szydłowieckiego zamku o godzinie 18.30. „Dziady” to cykl utworów zróżnicowanych tematycznie, które łączy ze sobą właściwie tylko wspólny tytuł. Część I, która nigdy nie została ukończona, powstawała przypuszczalnie na początku 1821 roku Część II i IV to tak zwane „Dziady” wileńsko kowieńskie, pisane były w czasie studiów poety w Wilnie i jego pracy nauczycielskiej w Kownie, a ukazały się drukiem w 1823 roku w drugim tomie „Poezji” wraz z wierszem „Upiór”. Część III zwana „Dziadami” drezdeńskimi została wydana w Paryżu w roku 1832.

II część „Dziadów” to obrzęd ludowy ku czci zmarłych, pisze o nich poeta w sposób następujący: „Dziady jest to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim zasięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą kozła, na której przewodniczył Koźlarz, Huslar, Guślarz razem kapłan i poeta (gęślarz)”

Akcja II części „Dziadów” rozgrywa się nocą w kaplicy cmentarnej. Biorą w niej udział wieśniacy i Guślarz, który wywołuje duchy lekkie - dwojga dzieci, ciężkie - widmo okrutnego pana i pośrednie - ducha młodej dziewczyny, Każde pojawienie się zjawy wiąże się z jakąś nauką moralną, okazuje się, że wszystkie winy można odpokutować oprócz jednej, jaką jest okrucieństwo wobec innego człowieka: „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże”.

Wystąpią:

Guślarz - Marcin Sawczuk, Starzec – Maciej Wierzbowicz, Pacholę – Patryk Szymkiewicz

Duchy: Rózia – Julia Jaworska, Józio- Piotr Targowski, Zosia – Ewelina Biaduń, Dziedzic – Michał Kowalczyk, Kobieta Sowa – Olga Wojciechowska, Chłop Kruk – Maciej Cender.

Wieśniacy i duchy: Daria Augustyniak, Sara Augustyniak, Julia Bredłowska, Aleksandra Drabik, Gabriela Falkiewicz, Aleksandra Grzduk, Klaudia Kamińska, Angelika Lejter, Andżelika Magda, Magdalena Salamaga, Lena Tuszyńska.

Gościnnie wystąpi chór Strefy Jana Pawła II pod kierownictwem Justyny Bębenek – Augustyniak, w składzie: Paweł Barczyński, Anna Bińkowska, Przemysław Ceglarz, Klaudia Dróżdż, Paulina Górska, Kewin Kowalski, Kinga Malmon, Monika Pawlak, Andrzej Prus, Sandra Sołtys, Karolina Szymkiewicz, Jakub Tyka, Daria Zaborska, Wojciech Urbaniak.

Światło i dźwięk: Michał Czyżewski

Scenografia: Barbara Pataj

Reżyseria: Irena Przybyłowska-Hanusz

Premiera