Accessibility Tools

Skip to main content

Szydłowieckie Wieńcowanie 2010

Drukuj
Opublikowano: 07 September 2010

Dożynki5 września w Sadku mieszkańcy gminy Szydłowiec obchodzili wspólnie święto plonów szydłowieckiej ziemi. Do Sadku przyjechali nie tylko przedstawiciele wszystkich sołectw i władz samorządowych, ale także liczni mieszkańcy Szydłowca.

W kościele parafialnym Matki Boskiej Bolesnej ks. proboszcz Zenon Ociesa, ks. Andrzej Kania i ks. Bogusław Perek koncelebrowali mszę świętą dziękczynną. Za dary szydłowieckiej ziemi dziękowali wspólnie mieszkańcy Sadku, przedstawiciele pozostałych sołectw, gospodarz tegorocznych Dożynek Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Zdziechem i radnymi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Szydłowca. Pośrodku kościelnej nawy ustawiono wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa, mszy towarzyszyła oprawa muzyczna Miejskiej Orkiestry Dętej. Obecny był sztandar Miasta i Gminy Szydłowiec, poczty sztandarowe OSP i szkoły w Sadku.

Ksiądz Bogusław Perek wygłosił homilię, w której mówił o znaczeniu chleba dla naszej kultury, narodu i świata. Nawiązał do strof Cypriana Norwida „do kraju tego gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi, Panie...”. Mówił o znaczeniu tradycji wspólnego dziękczynienia za plony ciężkiej pracy rolników, w szczególności za chleb. Przypomniał, że „właśnie ten chleb podczas mszy św. zamienia się w Ciało Chrystusa”.

Podczas mszy świętej zabrał też głos gospodarz Dożynek, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Podziękował wszystkim „za przybycie i stworzenie jednej wielkiej dożynkowej rodziny”. Podkreślił osobiste zaangażowanie ks. proboszcza Zenona Ociesy w przygotowanie obchodów, podziękował księżom celebransom za przybliżenie mieszkańcom znaczenia tradycji dożynkowej.

Przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego zebrani przeszli w pochodzie na plac przed szkołą w Sadku, gdzie wszystkich przywitał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Przybyli m.in. radni samorządu wojewódzkiego Agnieszka Górska i Jan Rejczak, prezes radomskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Adam Mazurkiewicz, przedstawiciel radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego Adolf Krzemiński, dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty Dorota Sokołowska, były dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych Stefan Rosiński. Samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski. Obecni byli radni Rady Miejskiej w Szydłowcu z Przewodniczącym Rady Markiem Zdziechem i wiceprzewodniczącymi - Krystyną Bednarczyk i Józefem Jarosińskim: Grażyna Rycerska, Bogusława Grzyb, Leszek Jakubowski, Wojciech Winiarski, Krzysztof Łękawski.

Starostowie tegorocznych dożynek - Maria Kliszewska z Baraku i Tadeusz Rut z Sadku przekazali Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu i Przewodniczącemu Markowi Zdziechowi bochen chleba wypieczony z zebranego w tym roku ziarna. Obdarowani przyrzekli dzielić go uczciwie, o nikim nie zapominając i szanując godność wspólnego plonu. Burmistrz Andrzej Jarzyński sprawiedliwie rozdzielił dożynkowy bochen pomiędzy mieszkańców Sadku i zaproszonych gości.

Na stoiskach chętni mogli podziwiać i smakować zdrową żywność i napitki wyprodukowane z plonów szydłowieckiej ziemi. Przygotowano także wystawę dawnych narzędzi rolniczych i sprzętów używanych w wiejskim gospodarstwie domowym, zaaranżowano dawne, zapomniane już wnętrze wiejskiego domu. Na jednym ze stoisk można było również wesprzeć datkiem fundację sztandaru dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Sadku. Najlepsi rolnicy otrzymali z rąk Burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego dyplomy i gratulacje od Marszałka Mazowsza Adama Struzika. Gminne dożynki były okazją docenienia pracy nie tylko rolników - ogłoszono rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu „Najładniejszy przydomowy ogród kwiatowy i balkon”. Pierwsze miejsce w kategorii „przydomowy ogród” przyznano pani Beacie Głuch z Krzcięcina, a w kategorii „balkon” zwyciężyła pani Anna Woźniak z Szydłowca.

Przedstawiciele sołectw z dumą prezentowali przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe. Wszystkie wyróżniały się pomysłową kompozycją, dbałością o detale i kunsztem wykonania. Jak przystało na święto dożynkowe, wystąpiły ludowe zespoły śpiewacze – „Wolanki” z Woli Lipienieckiej, „Rogowianki” z Rogowa, „Zdziechowianki”, zespół śpiewaczy z Chustek i rodzinna kapela z Korzyc.

Zaśpiewał także ulubieniec szydłowieckiej publiczności Darek Bernatek, wykonując własne aranżacje znanych polskich przebojów, a na koniec uroczystości goście bawili się przy akompaniamencie zespołu „Rudi”.

Honorowy patronat nad „Szydłowieckim Wieńcowaniem 2010” sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a organizatorem tegorocznego święta plonów był Urząd Miejski w Szydłowcu przy współpracy z sołectwami – w szczególności sołectwem Sadek, Publiczną Szkołą Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Sadku i Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek.

Gratulacje i podziękowania:

Gratulacje od Pana SuskiegoList Gratulacyjny od Pana Burmistrza Gminy KozieniceŻyczenia i podziękowania od Pana Burmisrza Miasta Płońsk

Galeria:

{phocagallery view=category|categoryid=77|limitstart=0|limitcount=20|imageordering=9}

Galeria balkonów i ogrodów zgłoszonych na konkurs:

{phocagallery view=category|categoryid=68|limitstart=0|limitcount=4}

Protokół z rozstrzygnięcia konkursu:

PDF