Accessibility Tools

Skip to main content

97 rocznica Bitwy Warszawskiej

Drukuj
Opublikowano: 17 August 2017

15 sierpnia obchodziliśmy 97 rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. W całym kraju odbywały się uroczystości patriotyczne. Hołd bohaterom oddali również mieszkańcy Szydłowca. Miejskie obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych w imieniu Burmistrza i Rady Miejskiej powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCK Zamek.

Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego odegrała Mazurku Dąbrowskiego, a następnie uczestnicy uroczystości – poczty sztandarowe, kombatanci, samorządowcy, szydłowieccy strzelcy, delegacje stowarzyszeń, instytucji i partii politycznych – udali się na uroczystą mszę do kościoła p.w. św. Zygmunta. Podczas eucharystii modlono się za pomyślność Ojczyzny oraz za tych, którzy dla niej służą.

Po mszy, przy dźwiękach Orkiestry Dętej przemaszerowano na skwer Józefa Piłsudskiego, głównego autora zwycięstwa z 1920 roku. Tam jako pierwszy głos zabrał ks. dziekan Adam Radzimirski, który poprowadził wspólną modlitwę, następnie Burmistrz Szydłowca Artur Ludew przedstawił rys historyczny wydarzeń z przed 97 lat:

W sierpniu 1920 roku, niecałe dwa lata po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości po 123 latach jej nieistnienia na mapach świata, zostaliśmy poddani jednej z najcięższych prób w historii.
Dopiero co odzyskane Państwo Polskie najechały wojska bolszewickiej Rosji, żeby odebrać nam Niepodległość i zaprowadzić swoje porządki w Polsce, a z czasem w całej Europie.
Kiedy wojska sowieckie stały już pod Warszawą, nastąpiło tak raptowne odwrócenie losów tej wojny, że Bitwę Warszawską nazwano Cudem nad Wisłą. Od 15 sierpnia kierunek frontu się odwrócił. Teraz to polskie oddziały zaczęły ścigać wycofującą się w panice Armię Czerwoną. U źródeł tego zwycięstwa był śmiały plan strategiczny Józefa Piłsudskiego, który potrafił unieść ciężar odpowiedzialności w najtrudniejszej chwili, kompetencja i umiejętności polskich sztabowców i dowódców, ale przede wszystkim poświęcenie i waleczność polskich żołnierzy.
To żołnierze Wojska Polskiego byli bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa. Ochotnicy - chłopi, ziemianie, inteligenci, robotnicy, studenci, harcerze, księża - wszyscy. To była solidarność i ofiarność całego społeczeństwa (...)”.

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, w hołdzie bohaterom narodowym, delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która wykonała wiązankę melodii powstańczych i wojskowych.

{phocagallery view=category|categoryid=1465|limitstart=0|limitcount=0}