Eingabehilfen öffnen

Skip to main content

VII Spotkania Chóralne im. Zofii Stachowskiej

Drukuj
Opublikowano: 13. November 2013

Spotkania Chóralne10 listopada w "Lodowni" odbyły się VII Spotkania Chóralne im. Zofii Stachowskiej. Na zaproszenie szydłowieckiego chóru "Gaudium Canti" w spotkaniach wzięły udział dwa zaprzyjaźnione zespoły chóralne – Chór Nauczycielski "Canto" z Przysuchy i chór "Cantabile" z Radomska. Koncert trzech zaprzyjaźnionych chórów, których członkowie znają się od dawna ze wspólnych przeglądów, otworzyła dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek Małgorzata Bernatek, a prowadziła Agnieszka Sobutka – Klepczewska.

Jako pierwszy wystąpił szydłowiecki chór "Gaudium Canti" pod batutą Danuty Klepaczewskiej. Wykonał dwie renesansowe pieśni "Służyłem ja Tobie" i "Kędykolwiek jesteś", z rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, pieśń powstańczą "Jeszcze jeden mazur dzisiaj", "Pierwszą Brygadę", "Magnifikat" do słów Karola Wojtyły i humorystyczny utwór do słów Artura Andrusa "Dam ci ptaszka".

Przysuski chór nauczycielski "Canto" pod batutą Jerzego Mazurka i Karola Sionka zaśpiewał "Ave Maria" Henri Seroki, napisany do serialu "U Pana Boga za miedzą", następnie "Wizję szyldwacha" Ch.Heimera, "Dwadzieścia lat" M.Jaare'a, "Pod niebem Paryża" H.Giraud'a, "Kocham Paryż" C.A.Portera, Kołysz mnie" P.Ruiza i "Nie pomoże już nic" z repertuaru Marty Mirskiej.

Chór "Cantabile" z Radomska, pod dyrekcją i batutą autora opracowań Marka Kopra wykonał "Pieśń" Z. Świdra, gospel amerykański "Nobody Knows", utwór w opracowaniu Z. Kopra "Bez ciebie świat", utwór z repertuaru Jasona Donovana "Sealed With a Kiss" i piosenkę Marka Grechuty "Będziesz moją panią".

Każdy z chórów publiczność nagrodziła rzęsistymi brawami. Miłym akcentem było także to, że chórzyści oklaskiwali i dopingowali samych siebie, gdyż podczas gdy jeden z chórów śpiewał, członkowie pozostałych dwóch siedzieli na widowni. Spotkania nie mają charakteru konkursu – są okazją do zaprezentowania publiczności przez zespoły swoich repertuarów i zachęty do uczestniczenia w innym niż codziennym sposobie odbioru muzyki. Z pewnością przyczyniają się też do popularyzacji śpiewu chóralnego. To właśnie popularyzacja wspólnego radosnego śpiewania, poznawania historii Polski poprzez pieśń i kształcenia wrażliwości muzycznej była ideą długoletniej pracy szydłowieckiej nauczycielki muzyki, pani Zofii Stachowskiej, która nauczyła tej wrażliwości kilka pokoleń uczniów i uczennic. Choć Pani Zofia, po 55-letniej pracy pedagogicznej przeszła na emeryturę w 1983 roku, a od 2003 roku nie żyje, o Jej wspaniałej osobowości i aurze "przedwojennego pedagoga", którą roztaczała wokół siebie, pamięta wielu mieszkańców Szydłowca. Dlatego właśnie szydłowieckie spotkania noszą Jej imię. Na koncercie obecna była córka Zofii Stachowskiej - również emerytowana nauczycielka – Pani Maria Piwowarczyk, która wraz z synem podziękowała Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu za pomoc w organizacji spotkań i inicjatywę upamiętnienia dzieła życia swojej matki. Kwiaty od organizatorów spotkań otrzymali także dyrygenci z rąk pani dyrektor Małgorzaty Bernatek, Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego i Starosty Szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego. Szydłowieckie Spotkania Chóralne cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Także tym razem sala "Lodowni", w której odbywało się spotkanie, wypełniona była do ostatniego miejsca. Na zakończenie połączone chóry wykonały wspólnie historyczną pieśń "Sławne potomstwo Lechowe", wzbudzając aplauz publiczności.

{phocagallery view=category|categoryid=773|limitstart=0|limitcount=16}